'Hürmüz Boğazı'nı kaşla göz arası kapatırız'

İran, ABD'yi ve İsrail'i tehdit etmekten çekinmiyor. İran, olası bir ABD ve İsrail saldırısında Hürmüz Boğazı'nı kapatacağını bir kez daha ilan etti. İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri, "Umarız, ne Bara Körfezi, ne Hürmüz Boğazı ne de başka bir su yolunun kapatılmasına gerek kalmaz." dedi.

06 Kasım 2008 Perşembe, 10:06

İran'dan, ABD ve İsrail'e Hürmüz Boğazı'nı kapatırız tehdidi. İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Mesud Cezayiri, "Umarız, ne Bara Körfezi, ne Hürmüz Boğazı ne de başka bir su yolunun kapatılmasına gerek kalmaz. Ancak saldırıya uğramamız halinde kapatma zorunlu hale gelir" dedi.

NATO Donanma Komutanı Oramiral Maurizio Gemignani, bir süre önce Kuveyt'i ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidini "hayal" olarak nitelemişti.

Oramiral Gemignani'nin açıklamalarını değerlendiren Tuğgeneral Cezayiri, İran donanmasının kıyıya 300 kilometre mesafedeki tüm hedefleri vurabilecek güçte olduğunu ve zorunluluk halinde Hürmüz Boğazı'nı kaşla göz arasında kapatabileceklerini söyledi.

Dünya petrollerinin yaklaşık yüzde 40'ı Hürmüz Boğazı'ndan naklediliyor. İran, ABD ve İsrail'in tehditlerini hayata geçirmesi halinde tüm imkanlarını kullanarak cevap vereceğini buna Hürmüz Boğazı'nın kapatılmasının da dahil dolduğunu bildirmişti.