Kapat

Son Haberler

A+ A-

Kriz Sarkozy'e yaradı

Dünyadaki mali kriz, kriz karşısında hızlı ve radikal kararlar alması nedeniyle Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin azalan popülaritesini tekrar arttırdı.
Yayınlanma tarihi: 7 Kasım 2008 Cuma, 11:15

Fransa'da mali krizle birlikte başta otomobil, inşaat ve turizm sektörleri zor bir dönem geçirirken, kriz karşısında aldığı radikal kararlar Sarkozy'ye verilen desteğin yine artmasını sağladı.

CSA kamuoyu araştırma merkezinin Le Parisien Gazetesi için düzenlediği anket, Sarkozy'nin arkasındaki halk desteğinin yüzde 47'ye çıktığını ortaya koydu. Aynı araştırma merkezinin geçen ay düzenlediği ankete göre Sarkozy'ye verilen destek yüzde 40 civarındaydı.

Sarkozy'nin kriz önlemleri

Sarkozy, küresel krizin Fransa'da etkili olmasının ardından, ilk olarak bankalar arası kredi alışverişlerinde 340 milyar Avro'ya kadar devlet garantisi getirileceğini, 40 milyar Avro'nun ise zor durumdaki bankalara kredi karşılığı sermaye artırmaları için verileceğini açıklamıştı.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin yatırımlarını destekleme ve vergi kolaylığı sözü veren Sarkozy, kurtarma paketinin üçüncü bölümünde gelecek yıl 100 bin kişiye iş imkanı sözü vermişti.

Sarkozy son olarak, krizi bahane ederek, çalışanları gereksiz yere işten çıkartan şirketleri yakın takibe alacaklarını, kişi ve şirketlere kredi açmayan bankalara verilecek mali yardımın da kısılacağı mesajını vermişti.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler