Kapat

Son Haberler

A+ A-

AB kriz için toplandı

AB devlet ve hükümet başkanları, küresel ekonomik sistemin tamiri konusunda AB pozisyonunu netleştirmek için toplandı. Dönem Başkanı Fransa'nın çağrısıyla toplanan gayrı resmi zirvede liderler, 14-15 Kasım'da Washington'da gerçekleştirilecek G20 uluslararası finans konferansı öncesinde, AB içindeki görüş ayrılıklarını gidermeye çalışacak.
Yayınlanma tarihi: 7 Kasım 2008 Cuma, 13:50

AB Dönem Başkanı Fransa'nın çağrısıyla, AB devlet ve hükümet başkanları, 14-15 Kasım'da Washington'da gerçekleştirilecek G20 uluslararası finans konferansı öncesinde, küresel ekonomik sistemin tamiri konusunda AB içindeki görüş ayrılıklarını gidermek için toplandı.

Şeffaflık ve sorumluluk ilkeleri

AB ekonomi ve maliye bakanlarının 4 Kasım'daki toplantısında, küresel finansal sistemin yeniden yapılandırılmasında ''Şeffaflık ve sorumluluk ilkelerinin sitemin kalbine yerleştirilmesi, uygun düzenleme ve denetlemenin yapılması, küresel finansal sistemin istikrarını sağlama görevinde en büyük rolün Uluslararası Para Fonu'na (IMF) verilmesi ve gelişen ekonomilerin sürece dahil edilmesi'' konusunda uzlaşma sağlanmıştı.

Buna göre bankalar, kredi derecelendirme kuruluşları ile yeni finansal enstrüman piyasalarının şeffaflığının artırılarak, daha sıkı denetlenmesi, Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya başta olmak üzere dünya ekonomisindeki payını son yıllarda oldukça artırarak gelişmesini sürdüren ülkelere, küresel finans kurum ve forumlarında daha fazla söz hakkı tanınması öngörülüyor.

Ülkeler arası görüş ayrılıkları

AB ülkeleri arasındaki temel görüş ayrılıkları ise gelecekteki küresel mali krizlerin nasıl ele alınacağı ve küresel düzenleme-denetlemenin içeriğinde yaşanıyor.

Almanya, AB dönem başkanı Fransa'nın yeni küresel ekonomik krizlerle mücadelenin ''uluslararası koordinasyonla'' yapılmasına itiraz ederken İskandinav ülkeleri, piyasaların aşırı düzenlenerek bürokrasinin artırılmasına karşı çıkıyor.

Fransa'nın AB İşleri Bakanı Jean-Pierre Jouyet ise, Almanya'nın ''her ülke kendi başının çaresine baksın'' yaklaşımının krize iyi bir cevap olmayacağını kaydederek, Avrupa kamuoyunun küresel finansal krizle mücadelede koordinasyon ve birlik istediğini söyledi.


Bretton Woods II

Fransa Cumhurbaşanı Nicolas Sarkozy, yeni küresel ekonomik düzeni savunduğu son açıklamalarında, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından ABD önderliğinde ve doların hakimiyetinde şekillenen Bretton Woods ekonomik düzeninin, ''Bretton Woods II'' ile değiştirilmesi gerektiğini belirterek ''21'inci yüzyılın ekonomisinin 20'nci yüzyılın araçlarıyla yönetilemeyeceğini'' öne sürüyor.

Bretton Woods sisteminde altına endekslediği doları rezerv para haline getiren ABD, 35 dolar getiren herkese 1 ons altın tahahüt ediyordu. ABD'nin altın karşılığı bulunmadığı ve Vietnam savaşının maliyetini dolar basarak dünyaya yüklediği, Fransa'nın elindeki dolarların karşılığını ısrarla talep etmesiyle ortaya çıktı.

ABD bunun üzerine 15 Ağustos 1971'de doların doğrudan altına konvertibilitesini kaldırdığını açıkladı. Buna rağmen ilerleyen yıllarda doların rezerv para hakimiyeti devam ederken ABD, yeni para bastıkça dünyadaki tüm dolar sahiplerini dolaylı vergilendirme imtiyazını korudu.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler