Orta Doğu dörtlüsü, Mısır'da toplandı

Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), ABD ve Rusya'nın oluşturduğu Orta Doğu Dörtlüsü, barış süreci çabalarının korunmasına destek amacıyla Mısır'da, İsrail ve Filistinli yetkililerle görüşmelere başladı. Barış süreci ABD'de yönetim değişikliği ve İsrail'de 10 Şubat'taki erken genel seçimler nedeniyle kesintiye uğrama riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

09 Kasım 2008 Pazar, 10:41

Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), ABD ve Rusya'nın oluşturduğu Orta Doğu Dörtlüsü, Mısır'ın Şarm Eşşeyh kentinde bir araya geldi. Yapılan toplantının başında İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ayağa kalkarak el sıkıştı.
Abbas ve Livni, toplantıda Orta Doğu Dörtlüsü temsilcileriyle görüşecek.

Toplantıya Orta Doğu Dörtlüsü adına BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AB dış politika yüksek temsilcisi Javier Solana katılıyor.

Toplantı öncesinde ABD bu yıl sonundan önce bir barış anlaşmasının olanaksız olduğunu kabul ederken, Orta Doğu barış sürecinde bir köprü kurmayı hedefleyen dörtlü, 7 yıl kesintiye uğradıktan sonra Kasım 2007'de Annapolis konferansıyla yeniden başlayan barış sürecinin gelişimi konusunda İsrailli yetkililer ve Filistinliler arasında bir bağlantı kurmayı ve süreci devam ettirmeyi hedefliyor.

ABD'nin 20 Ocakta görev süresi dolacak Başkanı George Bush, bu tarihten önce bir barış anlaşması imzalanmasını umarken, Amerikan Dışişleri Bakanı Rice, perşembe yaptığı açıklamada, üstü kapalı biçimde 2008 yılı içinde bir barış anlaşması imzalanmasının olanaksızlığını kabullendi.

Barış süreci ABD'de yönetim değişikliği ve İsrail'de 10 Şubat'taki erken genel seçimler nedeniyle kesintiye uğrama riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Ayrıca Filistinlilerin iki büyük siyasi hareketi Hamas ve El Fetih arasındaki iktidar mücadelesi de sürecin aksamasına neden oldu.

Mısır'ın arabuluculuğuyla yarın Kahire'de yapılması öngörülen bir uzlaşma girişimi ise Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Batı Şeria'da yüzlerce üyesini tutuklatmakla suçlayan Hamas'ın isteği üzerine iptal edildi.

 

Arap ülkeleri endişeli

Orta Doğu Dörtlüsü'nün yaptığı toplantıda, Arap ülkeleri, uluslararası toplumun İran'a Orta Doğu'da daha fazla söz hakkı vermesi ihtimalinden duydukları endişeyi dile getirdi.

Toplantıya katılan Amerikalı bir yetkili, Bahreyn, Ürdün, Mısır, Fas ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin dışişleri bakanlarının, yeni ABD Başkanı Barack Obama'nın, İran ile tartışmalı nükleer programı konusunda anlaşmaya varmak için ne önereceği konusunda endişeli olduklarını söylediklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın ise Arap dışişleri bakanlarını, Washington yönetiminin, nükleer ödünler karşılığında İran'a Orta Doğu'da daha fazla söz hakkı önermeyeceği güvencesini verdiği belirtildi.

Arap dışişleri bakanlarının, en çok İran'ın Lübnan, Suriye, Irak ve Körfez'deki diğer bölgeler üzerindeki etkisi konusunda kaygılı oldukları kaydedildi.

Barack Obama, İran ile tartışmalı nükleer programı konusunda görüşmelere daha açık olduğunu söylemişti.

ABD ve birçok müttefiki, İran'ı, nükleer programını silah geliştirmek için kullanmakla suçlarken, İran bu iddiayı yalanlıyor.