Irak Meclisi, Güvenlik Anlaşması'nı onayladı

Irak parlamentosu, Amerikan askerlerine 3 yıl daha Irak'ta kalma iznini veren güvenlik anlaşmasını onayladı. Meclis'teki Şii ve Sünni milletvekillerinin anlaşmaya varmaları üzerine 275 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada, ABD-Irak güvenlik anlaşması ezici çoğunlukla kabul edildi. Anlaşmaya göre, Amerikan güçleri, 2009 ortasına kadar şehirlerden, 31 Aralık 2011'e kadar da ülkenin tümünden çekilecek.
Yayınlanma tarihi: 27 Kasım 2008 Perşembe, 09:46

Irak parlamentosu, Amerikan askerlerine 3 yıl daha Irak'ta kalma iznini veren güvenlik anlaşmasını onayladı.

Meclis Başkanı Mahmud Meşhedani, 275 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada, ABD-Irak güvenlik anlaşmasının oylamaya katılan milletvekillerinin ezici bir çoğunluğunun oyuyla kabul edildiğini söyledi.

Hükümetin daha önce imzaladığı anlaşmanın Meclis'te kabul edilmesi için siyasi gruplar arasında görüşmeler yapılmış ve Şii gruplarla anlaşmaya varılmıştı. Mecliste dün yapılması planlanan oylama, Sünni milletvekillerinin siyasi reform talepleriyle ilgili görüşmeler nedeniyle ertelenmişti. Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin danışmanı Sami El Askari'nin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Sünni milletvekillerinin talep ettiği 2 tavizin "Irak'ın idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin'in halen yasaklı konumdaki partisi olan Baas Partisi'nin üst düzey üyelerinin, hükümet ajanslarından çıkarılmaları amacıyla hazırlanan kanunun iptal edilmesi" ve "Saddam ile onun üst düzey yardımcılarının yargılanması amacıyla kurulan özel mahkemenin fesh edilmesi" olduğunu belirtmişti.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubai, bu anlaşmayla ilgili sadece Irak Meclisi'nin değil, 30 Temmuz'da düzenlenecek referandumla halkın da söz söyleme hakkı olacağını açıklamıştı.


Sadr grubu anlaşmanın iptalini istiyor

Irak parlamentosunda 30 milletvekili bulunan Sadr grubu, parlamento tarafından bugün onaylanan Irak-ABD güvenlik anlaşmasının iptali için her türlü yola başvuracağını ve uluslararası mahkemelerde dava açacağını bildirdi.

Sadr grubu, oylamadan hemen sonra yaptığı açıklamada, güvenlik anlaşmasının Irak halkını bağlamadığını, sadece lehte oy kullananları bağladığını savundu.
Anlaşmanın iptali için uluslararası mahkemelerde dava açılacağı ifade edilen açıklamada, anlaşmanın parlamentodan geçmesi için milletvekillerine her türlü baskının yapıldığı görüşüne yer verildi.

Sadr grubunun açıklamasında, anlaşmanın kabul edildiği bugünün, "Amerikan kuvvetlerinin çekilmesinin başlangıcı yerine sömürgeciliğin başlangıcı" olduğu savunuldu. Açıklamada, anlaşmanın onaylanması ve imzalanması sorumluluğunun hükümete ve parlamentoya ait olduğu ifade edildi.

Anlaşmanın bazı başlıkları

30 maddeden oluşan anlaşmanın bazı başlıkları şöyle:
-Anlaşma, Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilme sürecini ve bu ülkedeki geçici mevcudiyetleri sırasındaki faaliyetlerini içeriyor.
-Amerikan güçleri, Irak'ta 2009 ortasına kadar şehirlerden, 31 Aralık 2011'e kadar da ülkenin tümünden çekilecek.
-Amerikalı sözleşmeli güvenlik personeli, Irak yasalarına bağlı olacak ve Irak mahkemelerinde kovuşturulabilecek.
Amerikan askerleri ve Savunma Bakanlığının sivil çalışanları, Amerikan askeri yasalarına tabi olacak. Ancak anlaşma bu kişilerin, üsleri ve görevleri dışında taammüden işlenen suçlarla ilgili olarak ve ciddi davalarda Irak mahkemelerinde yargılanabilmelerini öngören bir mekanizma içeriyor.
-Halen Irak'ta 17 bin kişiyi gözaltında tutan ABD, tutsakları suçlamadan belirsiz bir süre gözaltında tutabilme yetkisini kaybedecek. Amerikan güçleri, zanlıyı yakaladıktan sonra 24 saat içinde Irak'tan tutuklama müzekkeresi temin etmek zorunda olacak.
Anlaşma yürürlüğe girdikten sonra haklarında suçlama olmaksızın gözaltında tutulanlarla haklarında tutuklama emri olmayanlar bırakılacak.
-Amerikan güçlerinin kullandığı binalar, Irak'ın mülkiyetine geçecek. Amerikalılar çekildikten sonra, tüm askeri üsler Irak'a devredilecek.
-Tüm askeri operasyonların, ortak bir Irak-ABD komitesince onaylanması gerekecek. Amerikan askerleri, Irak'ın izni olmadan Iraklılara ait evleri arayamayacak.
-Bu anlaşma 3 yıl geçerli olacak.


Türkiye memnun

Türkiye, Irak Parlamentosu'nun ABD-Irak Güvenlik Anlaşmasını onaylamasından memnun kaldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Irak'taki ABD güçlerinin 31 Aralık 2008 tarihinden itibaren tabi olacakları esasları belirleyen ve 2011 yılı sonuna kadar aşamalı olarak bu ülkeden çekilmelerini öngören anlaşmanın bugün Irak Parlamentosu tarafından onaylanması memnuniyetle karşılanmıştır" denildi.

Açıklamada, Irak Cumhurbaşkanlığı Konseyi tarafından da onaylanarak 1 Ocak 2009'da yürürlüğe girmesi beklenen ve Irak'ın ülkesinde tam egemenliğinin yeniden tesisi yolunda tarihi bir dönüm noktası teşkil edecek bu anlaşmanın Irak'ta barış, güvenlik ve istikrara katkıda bulunmasının içtenlikle temenni edildiği belirtildi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.