e-Devlet Kapısı Projesi açıldı

Kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunulacağı e-Devlet Kapısı Projesi www.turkiye.gov.tr'nin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdi. Erdoğan, açılışı "Ya Allah Bismillah" diyerek açtı.
Yayınlanma tarihi: 18 Aralık 2008 Perşembe, 12:04

Kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunulacağı e-Devlet Kapısı Projesi www.turkiye.gov.tr'nin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdi. Erdoğan, açılışı "Ya Allah Bismillah" diyerek açtı. Erdoğan, e-devletle ilgili çalışmalarda mevzuattaki engellerin kaldırılması gerektiğini belirterek "Çalışmalara paralel olarak mevzuatta, bürokratik işlemlerin kağıt ortamında yürütülmesini zorunlu kılan hükümlerin de değiştirilmesi gerekiyor. Bu çerçevede hazırlıkları sürdürdüğümüz 'Birinci e-devlet Reform Paketi'ni en kısa sürede tamamlayarak Meclis'e sevk edeceğiz" dedi.

Burada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, www.turkiye.gov.tr'nin "devletin kısa yolu" olduğunu belirterek, yurttaş ile devlet arasındaki ilişkide yeni bir kapı açtığını söyledi. "e-Devlet Kapısı" ile artık devletin yurttaşın ayağına gideceğini ifade eden Erdoğan, e-devletin kullanımı için de bilgisayar kullanımını artıracak projelere imza attıklarını anlattı. Hükümet olarak bu anlamda üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini kaydeden Erdoğan, yıl sonuna kadar okullara gönderilen bilgisayar sayısının 727 bine ulaşacağını, BT sınıfı sayısının ise 22 bin 280'i bulduğunu bildirdi.

Göreve geldikleri zaman GSYH'nin 2 bin 300 dolar olduğunu, bu yılsonu itibariyle ise bu rakamın 10 bin doların üzerine çıktığını savunan Erdoğan, "Ülkemizin geleceği umut veriyor" dedi.

e-Devlet mevzuat değişiklikleri

Yurttaşların sıra beklemesinin önüne geçecek nitelikteki çalışmaların 1 yıl içinde tamamlanmasını beklediklerini kaydeden Erdoğan şöyle konuştu: "Bütün bu projeleri e-devlet kapısı ile entegre hale getireceğiz. Hem projelerin içeriğini zenginleştireceğiz, hem de genel olarak sitenin hızla gelişmesini temin edeceğiz. Diğer taraftan çalışmalara paralel olarak mevzuatta, bürokratik işlemlerin kağıt ortamında yürütülmesini zorunlu kılan hükümlerin de değiştirilmesi gerekiyor. Bu çerçevede hazırlıkları sürdürdüğümüz 'Birinci E-Devlet Reform Paketi'ni en kısa sürede tamamlayarak Meclis'e sevk edeceğiz. Başbakanlık nezdinde ilgili tüm birimlerin yer aldığı bir komisyon oluşturuyoruz. Bu komisyon tıpkı tasarıların AB müktesebatına uyumluluğunun gözden geçirilmesi gibi hizmetlerin bilgi toplumuna uygunluğunu kontrol edecek. Böylece bu çerçevedeki eksiklikleri bulunan kanun tasarılarının Meclis'e gitmeden eksikliklerini giderilmesini sağlamış olacağız. Bilgi çağının müreffeh ve gelişmiş Türkiye'sini hep birlikte oluşturuyoruz. Kararlı bir şekilde bu yolda devam edeceğiz. Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefimiz var ve burada yakalayacağız. Sanayi devriminde kaldığımız gecikmeyi bilgi toplumu konusunda yaşamamalıyız. Ve bunun milletimize de yaşatmamalıyız. Bunun öncülerinden biri haline dönüşmeliyiz. Yeniliklere son derece açık olan milletimiz en büyük zenginliğimizdir. Bunun için uzmanlarımız yorulmak bilmeden çalışıyorlar."

e-Devlet Kapısı'nda 22 hizmet verilecek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise törende yaptığı konuşmada, kamu hizmetlerinin tek kapıdan etkin ve şeffaf şekilde sunulacağı proje kapsamında başlangıçta 22 pilot hizmetin verileceğini söyledi. Kamu kurumlarının elektronik hizmet konusunda istekli olmalarının projenin yaygınlığını ve başarısını önemli ölçüde etkileyeceğini belirten Yıldırım, e-Devlet Kapısı'nın açılışıyla Türkiye'nin bilgi toplumuna geçiş sürecinde önemli bir adım atıldığını savundu. Türkiye'nin bilgi toplumuna gidiş sürecinde hazırlanan 111 eylem planından önemli bir ayağının www.türkiye.gov.tr olduğunu kaydeden Yıldırım, kamu hizmetlerinin yaygınlaşması için hukuki düzenlemelerin yapılmasını şart olduğunu söyledi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.