Büyükelçilik'te protesto

Ankara'da bir grup, Ankara Büyükelçiliği'nin karşısında Yunanistan'da 16 yaşındaki Alexandros Grigopolus'un polis tarafından öldürülmesini protesto etti. Basın açıklaması yapan grup, açıklamanın ardından sloganlar atan gruptan bazıları ellerindeki içi kırmızı boyalı su dolu poşetleri büyükelçiliğe doğru fırlattı.
Yayınlanma tarihi: 20 Aralık 2008 Cumartesi, 13:25

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nin karşısında toplanan;Ankara Anarşist İnisiyatifi, DTCF Toplumsal Cinsellik Karşıtı Platform, Gen-Sen, Genç Kurtuluş Emekçi Hareket Partisi, Liseli Hareket, Sosyal Demokrasi Partisi, Sosyalist Gençlik Derneği üyesi grup Yunanistan Büyükelçiliği'nin önünde bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, Yunanistan'da 16 yaşındaki Alexandros Grigopolus'un polis tarafından öldürülmesini kınandı ve bu eylemin dünyada karşılığını bulduğu ifade edildi. Açıklamanın ardından sloganlar atan gruptan bazıları ellerindeki içi kırmızı boyalı su dolu poşetleri büyükelçiliğe doğru fırlattı. Nene Hatun Caddesine doğru yürüyüşe geçen grup, emniyet güçlerinin uyarısı üzerine dağıldı.

Eskişehir'de yürüyüş

Yunanistan'daki olayları desteklemek amacıyla Eskişehir'de yürüyüş düzenlemek isteyen bir grup üniversite öğrencisi ile polis arasında arbede yaşandı. DİSK'e bağlı Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyesi öğrenciler, Yunanistan'daki olayları desteklemek için üç ayrı güzergahtan Porsuk Bulvarı'na geldiler.

Grup, hazırladığı ''Alex kardeşimizdir'' yazılı iki pankartı Porsuk köprüsü üzerine astı. Sendika üyeleri daha sonra köprü üzerinden İsmet İnönü Caddesi'ne yürümek istedi. Emniyet yetkilileri, önüne geçtikleri grubu tramvay yolunda yürümemeleri konusunda uyardı. Polisin uyarısına rağmen tramvay yolundan yürüyüp caddeye çıkmak isteyen grup ile polisler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Çevik kuvvet polislerinin köpekli müdahalesiyle dağılan grup, daha sonra caddeye çıkmaktan vazgeçerek, toplu halde Porsuk Çayı kenarından Sakarya Caddesi'ndeki sendika binalarına girdiler. Emniyet güçlerinin olası olaylara karşı, İsmet İnönü Caddesi'nde geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.