Rusya'nın İran'a füze satması ABD'yi kızdırdı

ABD, Rusya'dan, bu ülkenin İran'a teslim etmeye başladığı bildirilen karadan havaya S-300 hava savunma füzeleri konusunda açıklama istedi. Amerikalı yetkililer, böyle bir satışın, Irak ve Afganistan'daki ABD birlikleri için tehlike oluşturacağını söylediler.
Yayınlanma tarihi: 22 Aralık 2008 Pazartesi, 22:20

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood yaptığı açıklamada, Rusya'nın İran'a teslim etmeye başladığı bildirilen karadan havaya S-300 hava savunma füzeleri konusunda ''Rusya'dan açıklama istiyoruz'' dedi.

Amerikalı yetkililer, böyle bir teslimat olup olmadığı konusunda Rusya'nın kendilerine bilgi vermesi gerektiğini, böyle bir satışın, Irak ve Afganistan'daki ABD birlikleri için tehlike oluşturacağını söylediler.

AP Ajansı'nın haberine göre adı açıklanmayan bir Amerikalı askeri istihbarat yetkilisi, ''Satışın olduğunu düşünüyoruz'' dedi. Yetkili, buna karşın teslimatın henüz gerçekleştirilmediğine inandıklarını kaydetti.

Rusya'nın silah ihraç firması, İran'a S-300'ler dahil savunma silahlarının ''teslimatını yapmakta olduklarını'' açıklamıştı. İran da teslimatın başladığını belirtiyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.