Sağlık için bir saat fazla uyku

Günde bir saat fazla uyumak kalp krizi riskini azaltıyor. Yapılan araştırmaya göre gecede 5 saatten az uyuyan deneklerin yüzde 27'sinde damar kireçlenmesi tespit edildi. Günde 7 saatten fazla uyuyanlarda ise bu oran yüzde 6.

24 Aralık 2008 Çarşamba, 10:31

Daily Mail gazetesinin haberine göre, bilim adamlarının 35-47 yaş arasındaki 500 kişinin uyku süresi ve damar sağlığı üzerinde yaptığı araştırmaya göre, çok uyumak damar kireçlenmesi riskini üçte bir oranında azaltıyor.

Araştırmaya katılanlarda 2000-2001 yıllarında hiçbir kireçlenme işareti görülmezken, beş yıl sonra yapılan muayenede, gecede 5 saatten az uyuyan deneklerin yüzde 27'sinde damar kireçlenmesi tespit edildi.

Chicago Üniversitesi'nin araştırmasında 5-7 saat uyuyanlarda bu oran yüzde 11 olurken, 7 saatten fazla uyuyanlarda bunun yüzde 6'ya düştüğü görüldü.

Verileri değerlendiren bilim adamları, bir saat fazla uykunun riski üçte bir oranında azalttığı sonucuna vardılar. Daha önce yapılan araştırmalarda da gecede 7 saatlik uykunun sağlıklı kilo ve uzun yaşam için önemli olduğu belirtilmişti.

Uzun dönemli araştırmalar, uyku sürelerini 7 saatten 5 saat veya daha aza indirenlerin kalp-damar sorunların ölme riskinin iki kat, diğer sebeplerden ölme riskinin de yüzde 70 fazla olduğunu ortaya koyuyor.