"PKK ile savaşmamak kırmızı çizgimiz"

Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani ile geçen cumartesi günü görüşen Kürt milletvekili Dr. Mahmut Osman, Kürt Yönetiminin "hiçbir şekilde PKK'ya karşı silah kullanmayacağını" vurgularken bunun bir "kırmızı çizgi" olduğunu söyledi. Ayrıca, Amerika'nın lütufuyla kurulan bir parlamentonun milletvekili olan Osman, Türkiye'ya acil anayasal reformalar yapmasını önerdi.
Yayınlanma tarihi: 29 Aralık 2008 Pazartesi, 08:53

Irak parlamentosu milletvekillerinden Mahmut Osman, Barzani'nin lider olduğu KDP'ye yakınlığı ile bilinen Peyamner Haber Ajansı'na "Kürt Yönetiminin PKK'ya karşı Türkiye'nin yanında yer alacağı" savlarını değerlendirdi. Osman, Kürt Yönetiminin "hiçbir şekilde PKK'ya karşı silah kullanmayacağını" vurgularken, "Artık hiçbir şekilde Kürtlerin birbirlerine karşı savaştırılmasına yol vermeyeceğiz, bu konu bizim açımızdan kırmızı çizgidir kesinlikle kabul edilebilir yanı yoktur" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin üzerine düşen görevin PKK sorununu diyalog yoluyla çözmesi olduğunu öne süren Osman, bu çerçevede Kürt Bölgesel Yönetimi'nin, her türlü desteği verme noktasında hazır olduğunu belirterek "Fakat PKK'ya karşı savaşa hiçbir şekilde hazır değildir" şeklinde konuştu.

Mahmut Osman, "Türkiye'nin 100 yıl daha savaşsa bile bu sorunun çözülemeyeceğini bilmesi gerektiğini" söyleyen Osman, "Türkiye artık siyasi ve anayasal reformlar gerçekleştirmeli" dedi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.