Akaryakıtta indirim

Motorin fiyatları 10 kuruş düşürüldü. Benzinde de indirim yapılması bekleniyor.
Yayınlanma tarihi: 5 Haziran 2012 Salı, 07:33

Motorinde yapılan indirimle birlikte litre fiyatı 3.85 liradan 3.75 liraya geriledi. İndirimin oransal karşılığı da yüzde 2.6 olarak belirlendi.

Petroldeki düşüş nedeniyle motorinin ardından benzin fiyatlarının da düşmesi bekleniyor. Benzinin litresi ortalama 4.34 liradan satılıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada “benzinde de motorini izleyen bir fiyat düşüşü tabii ki bunun arkasından gelecektir” dedi.

Akaryakıtların otomatik fiyatlama mekanizmasına sahip olduğunu ve Akdeniz havzasında oluşan CIF fiyatın dolar paritesiyle çarpılmasıyla referans fiyatın oluştuğunu kaydeden Yıldız, şunları anlattı:

"Bu referans fiyatın son 5 günlük ortalaması itibariyle Türkiye'deki mevcut fiyatlardan artı veya eksi yüzde 3'lük bir değişim göstermesi halinde mutlaka fiyatlara yansıyor. Dün 8-10 kuruş civarında motorinde fiyat düşüşü yaşandı. Ben inanıyorum ki yarın bir gün, kısa süre içerisinde benzin fiyatlarına da aynı şekilde yansıyacaktır. Çünkü otomatik fiyatlama mekanizması bunu öngörüyor. Yalnızca ham petrol fiyatlarının düşmesi değil, aynı zamanda motorinin fiyat düşüşüyle benzinin fiyat düşüşü hızları da birbirine yaklaşması lazım ve dolar paritesinin de bir önceki rakamlardan daha yüksek olduğunu görüyoruz. Yani biz kur sepetiyle beraber, ham petrol fiyatları bizi direkt ilgilendiriyor. Bir Avrupa ülkesi değiliz. Dolarla alıp TL ile satıyoruz. Oradaki açık pozisyonun doğuracağı eksiği ham petrol fiyatlarındaki düşüşle balans ediyoruz."

Petrol 8 ayın dibine indi

Petrol fiyatları, dün son 8 ayın en düşük seviyesi olan 82 doların altını gördükten sonra bugün 85 dolara doğru yükseldi.

ABD ham petrolünün temmuz ayı teslimi varil fiyatı bugün 84,74 dolar ve Londra Brent tipi ham petrolün temmuz ayı teslim fiyatı 99,29 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.