"Siz de morg patronu, ölüm tacirisiniz"

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Başbakan Erdoğan'ın "Morg önünde nöbet tutmayı bırakın" sözlerine, "Morg patronu, ölüm tacirisiniz. Ölüm üzerinden iktidarını sürdüren, rant sağlayan, insanlık suçu işleyen, Uludere'nin hala hesabını vermeyen kişilersiniz" şeklinde yanıt verdi.
Yayınlanma tarihi: 11 Haziran 2012 Pazartesi, 09:55

Kaplan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Van'da belediye başkanları ve BDP'lilerin tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyonların ''AKPnin MYK'sinde planlandığını'' söyledi.

Gelinen noktanın 1990'lı yılları aratmadığını söyleyen Kaplan, ''Seçilmiş Kürt siyasetçilerinin neredeyse tamamının tutuklu bulunduğu ülkede, Uludere'nin konusunda üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hiç bir ilerleme yok'' dedi.

8 milletvekilinin tutukluğunun bugün birinci yılını doldurduğunu ifade eden Kaplan, ''Bu, demokrasinin, Meclis'in ayıbıdır, AKP'nin yüz karasıdır'' diye konuştu.

1 yıldır yürütülen KCK operasyonlarının tamamının yasal, demokratik alana yöneldiğini belirten Kaplan, şunları söyledi:

''AKP'li olmak, AKP'ye biat etmek dışında bu ülkede her şey yasak. Bu ahlak dışı saldırı yöntemleriyle AKP, muhalefetten ve kendisinden olmayan yüzde 51'i düşman ilan etmiştir. Şımarıklık, arsızlık, saldırganlık; kin, nefret, ırkçılık söylemi, Başbakan'ın dilinden düşmüyor.

En son yaptığı açıklamayla cenazelere saygısızlık eden, ailelerine vermede sorun çıkaran AK Parti iktidarı, bu konuda insani, dini, ahlaki, örfi görevi yerine getiren milletvekillerimiz için utanmadan 'morg önünde nöbet tutanlar' diyor. Siz de morg patronu, ölüm tacirisiniz. Ölüm üzerinden iktidarını sürdüren, rant sağlayan, insanlık suçu işleyen, Uludere'nin hala hesabını vermeyen kişilersiniz.''

Kürtçe'nin seçmeli ders olması

''Kürtçe'nin seçmeli ders olacağı'' haberleriyle ilgili Kaplan, ''Sayın Başbakan; siz Türkçeyi seçmeli olarak mı öğrendiniz? Bu ülkede Türkçe, eğitim alanında nasıl kullanılıyorsa, Kürtçe de aynı şekilde kullanılacak. Bu artık 21. yüzyılın tartışılmayacak evrensel haklarındandır'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bu konu üzerinde düşünmesi gerektiğini belirten Kaplan, ''Surunu çözmeye dilden başlamamız gerekiyor'' diye konuştu.

Kaplan, bir soru üzerine, ''Talebimiz, anaokulundan itibaren Kürtçe'nin eğitim dili olmasıdır'' dedi.

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYINIZ

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.