Kapat

Son Haberler

A+ A-

Ereğli Belediyesi ve Ticaret Odası'nda polis araması

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası'na bu sabah polis baskın düzenleyerek arama yaptı. Evleri de aranan Ereğli Belediye Başkanı AKP'li Murat Sesli ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Likoğlu gözaltına alındı. Zonguldak Valisi Erdal Ata, olayın Ergenekon soruşturmasıyla herhangi bağlantısının bulunmadığını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 27 Ocak 2009 Salı, 09:00

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bu sabah saatlerinde, TSO ve Belediye binası ile Belediye Başkanı Murat Sesli'nin evi, TSO Meclis Başkanı Cem Karadeniz'in iş yeri ve Süleyman Sarımsak'a ait restorana eş zamanlı operasyon düzenledi.

Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, aralarında Ereğli Belediye Başkanı Murat Sesli ile Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Ahmet Likoğlu'nun da aralarında olduğu 20'nin üzerinde kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.El konulan bazı evrak ile bilgisayar kasaları İl Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. Belediye ve TSO personelini iş yerlerine kontrollü olarak alan polisler daha sonra binalardan ayrıldı.

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince sabah saatlerinde eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Murat Sesli, Ahmet Likoğlu, TSO Meclis Başkanı Cem Karadeniz ve restoran sahibi Süleyman Sarımsak, polis nezaretinde Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

Bu arada polis aracına bindirilen Sarımsak, gazetecilere, neden böyle bir şey yapıldığı konusunda hiçbir bilgisinin olmadığını belirtti. Gözaltına alınan diğer kişilerin de Zonguldak'a getirileceği öğrenildi.

Vali Ata: Ergenekon bağlantısı yok

Zonguldak Valisi Erdal Ata, Ereğli ilçesinde yapılan operasyonla ilgili olarak, ''Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, haksız menfaat temin etmek, tefecilik, ihalelere fesat karıştırmak, kamu görevlisinin görevini yapmasını engellemek ve tehdit gibi suçlardan 28 kişi gözaltına alındı'' dedi. Ata, olayın Ergenekon soruşturmasıyla herhangi bağlantısının bulunmadığını söyledi. Operasyonun çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik emniyetin aylardır, hatta 2 yıldır takip ettiği bir konu olduğunu anlatan Ata, şöyle konuştu: ''Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, haksız menfaat temin etmek, tefecilik, ihalelere fesat karıştırmak, kamu görevlisinin görevini yapmasını engellemek ve tehdit gibi suçlardan 28 kişi gözaltına alındı. Yapılan operasyon sonucu zanlıların ifadeleri alınıyor. Daha sonra gözaltına alınan kişiler, soruşturmanın yürütüldüğü Ankara'ya sevk edilecekler. Çünkü, orayla bağlantılı konular var. Soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülüyor'' Ata, gözaltına alınan kişiler arasında polisin de bulunduğunu kaydetti.


''Yanlış anlaşılmadan kaynaklanmış"


Ereğli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Azman, yaptığı açıklamada, ''operasyonda kooperatif binalarının aranmadığını'' belirterek, şöyle dedi:
''Operasyonla ilgili ilk çıkan haberlerde kooperatif binasının da arandığı şeklinde ifadelere yer verilmiş. Binamızın aranmasına ilişkin haberler yanlış anlaşılmadan kaynaklanmıştır. Kooperatifimizin gelişmelerle herhangi ilgisi yoktur''Likoğlu'nun odasında ses, görüntü ve ses aktarıcı cihaz iddiası

TSO Başkanlığı görevinin yanı sıra aynı zamanda sac tüccarı da olan Likoğlu'nun iş yerinden 7 Haziran 2007'de hesaplarının kayıtlı olduğu bilgisayarın kasası çalınmıştı. İş yerindeki değerli bazı tablolarla faks ve televizyon gibi eşyalara ise dokunulmamıştı.

Likoğlu'nun 16 Temmuz 2008'de makam odasındaki tavan lambasında ses ve görüntü, elektrik kutusunda da ses aktarıcı olduğu iddia edilen cihaz bulunmuştu.

Öte yandan, Likoğlu'nun oğlu Muhammed Likoğlu (28), 10 Temmuz 2008'de amcası Hüseyin Likoğlu'nu (49) tabancayla ateş ederek öldürmüş, daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler