Kapat

Son Haberler

A+ A-

Hollanda kız çocuklarına sünneti önleyecek

Hollanda hükümeti, Müslüman ülkelerden gelen ailelere kız çocuklarını sünnet ettirmemeleri konusunda sözleşme imzalatmak istiyor. Halk sağlığı, refah ve spordan sorumlu Devlet Bakanı Jet Bussemaker'e göre böyle bir sözleşme, aileler ve kızı sünnet ettirmek isteyen çevreler üzerinde baskı unsuru oluşturabilecek.
Yayınlanma tarihi: 28 Ocak 2009 Çarşamba, 11:35

Hollanda hükümeti, bazı Müslüman ülkelerden gelen ailelerle kız çocuklarını sünnet ettirmemeleri konusunda sözleşme imzalamak istiyor.

Halk sağlığı, refah ve spordan sorumlu Devlet Bakanı Jet Bussemaker, Sudan, Somali, Etiyopya, Eritre gibi ülkelerden gelen Müslümanların ülkelerine yaptıkları seyahat sırasında kız çocuklarını sünnet ettirdiklerinin görüldüğünü belirterek, bunun önlenmesi için tedbir alacaklarını bildirdi.

Bu bağlamda ebeveynlerle, kız çocuklarının sünnet ettirildiğinin, Hollanda'ya dönüşte belirlenmesi halinde cezaya çarptırılmalarını öngören bir sözleşme imzalamak istediklerini belirten Devlet Bakanı Bussemaker, konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Bakana göre böyle bir sözleşme, aileler ve kızı sünnet ettirmek isteyen çevreler üzerinde baskı unsuru oluşturabilecek.

Bussemaker, benzer bir uygulamanın Fransa'da yürürlüğe konulduğunu ve olumlu etkilerinin görüldüğünü belirtti.

Bakanın verdiği bilgiye göre, Somali, Sudan, Etiyopya, Eritre gibi ülkelerden gelerek Hollanda'ya yerleşmiş olan yabancıların kendi ülkelerini ziyaretlerinin ardından kız çocukları aile hekimleri tarafından kontrol edilebilecek. Ayrıca sünnet açısından risk grubuna giren kız çocuklarına ilişkin bir de elektronik bilgi dosyası oluşturulacak.
Hollanda'da, kadın sünneti açısından riskli kabul edilen ülkelerden gelen 16 bin dolayında kız çocuğu, 35 bin dolayında da yetişkin kadın bulunuyor.

Bakanlığın verilerine göre, her yıl ortalama 500 kız çocuğu sünnet ettiriliyor. Ancak bu sayının buz dağının görülebilen kısmı olduğu, gerçek rakamın daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler