Kapat

Son Haberler

A+ A-

Doğalgaz özelleştirmesinde yine kriz çıktı

Başkent Doğalgaz'ın 1 milyar 610 milyon dolarlık özelleştirme ihalesinde küresel kriz nedeniyle ihale bedelinin alınamaması sorunu sürerken şimdi de teminat yakma krizi çıktı.
Yayınlanma tarihi: 28 Ocak 2009 Çarşamba, 12:16

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Belediye Encümeni'nin, Başkent Doğalgaz'ın özelleştirilme ihalesini 1 milyar 610 milyon dolara kazanan firmanın, ihale şartnamesinin 10-C Maddesi gereğince ek geçici teminat göstermesi gerektiği belirtildi.

Bu teminatın verilmemesi üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Encümeni'nin 50 milyon dolarlık teminatını nakde çevirme kararı aldığı bildirilen açıklamada, yaşananlar şöyle aktarıldı:
"Bu konuda 23 Ocak 2009 Cuma günü, Belediye yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi Encümenin kararını, teminat mektubunu veren Bank Asya'nın Bogaziçi Kurumsal Şubesi'ne İstanbul'da elden tebliğ ve teslim ettiler. Bank Asya yetkilileri Teminat mektubunu 26 Ocak 2009 Pazartesi günü nakde çevireceklerini ve parayı Ankara Büyükşehir Belediyesi hesabına geçireceklerini yetkililere ilettiler. Ancak Pazartesi akşamına kadar bu ödemenin yapılmadığı tespit edildi. Paranın yatırılmaması üzerine yapılan görüşmede; Banka yetkilileri, Beyoğlu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanı Cemil Derin, üyeler Hilal İpekkan ve Şemsettin Özten'in verdiği İhtiyati Tedbir kararının kendilerine ulaştığını, böylece 50 milyon dolarlık teminat mektubunun paraya çevrilmesinin de önlendiğini bildirdiler."

İhale şartnamesinde ihtilaf konularının Ankara mahkemelerince çözüleceği hükmü açıkça yer almasına karşın Beyoğlu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin, "ihale bedelinin nereye ödeneceğinin belli olmadığı" gerekçesiyle ihtiyati tedbir kararı vermesinin ve davanın duruşmasının yerel seçimlerden 3 gün önceye ertelemesinin tepkiyle karşılandığı ifade edilen açıklamada, "Ankara Büyükşehir Belediye yetkilileri, bir taraftan konuya itiraz için hazırlanırken, öteki yandan ilgili Ticaret Mahkemesi'nde kararı veren yetkililer hakkında Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu'na şikayette bulunacaklar" denildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler