"Başbakan gerekli cevabı verdi"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Gazze' konulu panelde yaptığı konuşma ile ilgili olarak Başbakana destek verdi. Gül, "Bir Türk Başbakanı'na saygısızlık yapılırsa herhalde o da sineye çekecek değil, gerekli cevabı verdi ve gereğini yaptı" dedi.

30 Ocak 2009 Cuma, 13:32

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sakarya'daki temaslarının ilk durağı olan Sakarya Valiliği'nde Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda Gazze konulu panelde yaşanan gerginliğin hatırlatılıp görüşünün sorulması üzerine, ''Bir Türk Başbakanı'na saygısızlık yapılırsa her halde o da sineye çekecek değil. Bunu hiç kimse beklemez. Bunu görmezlikten gelmesini hiç kimse istemez. O da gerekli cevabı verdi ve gereğini yaptı'' dedi.

Bir gazetecinin, Başbakan Erdoğan'ın tutumu hakkında eleştiriler yapıldığını ifade ederek, bu konudaki yorumu ile yaşananların Türkiye-İsrail ilişkilerini nasıl etkileyeceğini sorması üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, ''Türkiye büyük bir ülke, Türkiye'nin büyüklüğünü herkesin bilmesi gerekir, tanıması gerekir. Türkiye, bölgesinde daima barış, istikrar, güvenlik için uğraşan bir ülke. Bunu da herkes biliyor. Türkiye'nin bu gücünden herkesin faydalanması gerekir. Faydalanmak istemeyen varsa o da kendi bileceği bir iştir'' yanıtını verdi.

Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in dün Davos'ta yaşanan olayları kişisel ya da ulusal sorun olarak görmediğini söylediğinin hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine, Peres ile Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam bir telefon görüşmesi yaptıklarını hatırlattı.

Başbakan Erdoğan'ın Davos'tan ayrılmadan önce yaptığı basın toplantısındaki sözlerini de anımsatan Gül, ''Tekrar söylemek isterim, Türkiye bu bölgeye dostluk, güven, huzur, istikrar taşımak için uğraşan bir ülke. Bunun için uğraşan herkesle tabii ki işbirliği yapar. Dolayısıyla Türkiye'nin bölgede problemleri hep çözme yönünde gayreti vardır. Bizim bütün arzumuz, Filistinlilerin ve İsraillilerin yan yana yaşayabileceği, ikisinin de bağımsız, kendi devletleri altında güvenlikte yaşayabilecekleri bir ortamın ortaya çıkmasıdır. Ümit ederim ki bu anlayış bütün bölgede hakim olur. Biz bu çerçeve içerisinde çalışmaya devam edeceğiz. Peres'in bu açıklamalarından da tabii ki memnuniyet duyduk. Biz de çok farklı düşünmeyiz.''

Cumhurbaşkanı Gül, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ı Türkiye'ye davet edip etmediğinin sorulması üzerine, telefonla yaptıkları görüşmede Abbas'ı Türkiye'ye davet ettiğini, Abbas'ın da geleceğini söylediğini aktardı.

Bir soru üzerine de Gül, Abbas'ın geliş tarihinin ilk aşamada 7 Şubat olarak planlandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'ya ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarına ilişkin soruyu cevaplamadı.