Kapat

Son Haberler

A+ A-

'Yapılan haksızlığı kabullenemeyiz'

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, ''Bu ülkenin başbakanına yurt dışında bir haksızlık yapılıyorsa bunu içimize sindirmemiz ve kabullenmemiz mümkün değildir'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 31 Ocak 2009 Cumartesi, 17:07

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, Bartın Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen belediye başkanı aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Davos zirvesinde yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmede bulundu ve ''bir ülkenin başbakanına değil, hiçbir insana karşı haksızlık yapılmasının'' tasvip edilemeyeceğini söyledi.

Uğur Mumcu'nun, ''Bir kişiye yapılmış haksızlık, tüm topluma ve insanlığa yapılmıştır'' dediğini anımsatan Okay, şunları kaydetti: ''Bu ülkenin başbakanına yurt dışında bir haksızlık yapılıyorsa bunu içimize sindirmemiz ve kabullenmemiz mümkün değildir. Ancak, 'diklenmeden dik duracağız' diyen anlayış,'Ramallah'ta bir saate yakın süre sınır kapısında kaldım' derken niçin bu tavrı göstermemiş? Bu anlayış, Kuzey Irak'ta, askerlerimizin başına çuval geçirilirken niye bu tavrı göstermemiş? Uluslararası ilişkilerde hep saygılı olmamız lazım. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakan'ına bu haksızlık yapıldı. Peres, Başbakan'a nasıl böyle bağırabiliyor, bunu düşünen var mı? Başka ülkenin başbakanına yapılmıyor ama Türkiye Başbakanı'na yapılabiliyor.
17 Aralık'ta AB sürecinde gündüz vakti havai fişek attığın gibi Türkiye'ye Davos fatihi olarak gireceksin. Kimse kendisini Çanakkale'deki Mustafa Kemal ile kıyaslamasın. Kendisine kıyaslayacak başkasını bulsun. Yaşananları tasvip etmiyorum ama yaşatılmaya sebebiyet veren anlayışı da ayıplıyorum, kınıyorum.''

'Türkiye teslim alınmak isteniyor'

Okay, soludukları havayı Cumhuriyete borçlu olanların bugün Büyük Önder Atatürk ve Cumhuriyete dil uzattığını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu iktidar yasama yoluyla Türkiye'nin her alanını teslim almak istiyor. Üniversiteleri, sendikaları, basını ve tüm devlet kadrolarını ele geçirmiş, geriye bir tek yargı kalmıştır. Yargıyı da ele geçirirse dinci, faşist rejimi Türkiye'ye yerleştirme amacında. Onun için böylesine önemli bir sürecin mücadelesini parlamentoda yürütüyoruz. Anayasa Mahkemesine gitmemizden rahatsızlık duyuyorlar. İktidarın tek hedefi yargıyı ele geçirmek. O zaman diledikleri gibi yasa çıkaracaklar. Yargıyı ele geçirecekler ve Anayasa Mahkemesinin yapısını, hakim ve savcıların göreve başlama koşullarını değiştirecekler. Böylece yargıyı da değiştirecekler.''

CHP Grup Başkanvekili Okay, konuşmasının ardından partisinin başta Bartın belediye başkan adayı olmak üzere, ilçe ve belde belediye başkan adaylarını tanıttı. Okay, kentte partisinin seçim bürosunu da açarak esnafla sohbet edip, sorunlarını dinledi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler