Kapat

Son Haberler

A+ A-

Antalya'da mini cephanelik

Antalya'da İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli bir astsubayın gözaltına alınmasıyla ilgili soruşturma genişletildi. Operasyonda, Astsubay Özgür Z. tarafından temin edildiği iddia edilen 5 el bombası, lav silahı, Glock marka tabanca ve mermilerin astsubayın dayısı Ali Rıza Ç. ile bir arkadaşının evlerinde ele geçirildiği bildirildi. Astsubay ile dayısı tutuklandı.
Yayınlanma tarihi: 31 Ocak 2009 Cumartesi, 21:02

Antalya Cumhuriyet Savcılığı'nın ve jandarmanın bilişim suçuna yönelik bir soruşturması kapsamında elde edilen yasal teknik dinleme kayıtlarının savcılığın talimatına rağmen imha edilmediğinin ortaya çıkmasıyla jandarma ve polis tarafından başlatılan soruşturma ve operasyon genişletildi.

Gözaltına alınan Antalya İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli Astsubay Özgür Z'nin Ulus Mahallesi'ndeki evinde yapılan aramada, savcılık ve jandarma tarafından 2 yıl önce yapılan bilişim suçuna yönelik bir soruşturmada elde edilen yasal teknik dinleme kayıtlarıyla ilgili 150 CD'nin ele geçirildiği öne sürüldü. Dinleme kayıtlarını savcılığın imha edilmesine yönelik talimatına karşın imha etmediği ve evinde sakladığı belirlenen astsubayla ilgili ''görevi kötüye kullanmak'' suçlamasıyla süren soruşturma kapsamında 2 evde daha arama yapıldı.

Astsubay Özgür Z'nin dayısı olduğu belirlenen Ali Rıza Ç. ile ses ve ışık sistemleri şirketi sahibi olduğu bildirilen arkadaşı H.Ş'nin de Ulus Mahallesi'ndeki evleri de arandı.
İki ayrı evde Özgür Z'nin temin ettiği ve emanet olarak bıraktığı belirtilen silahlar ve mühimmatın ele geçirildiği bildirildi. Ali Rıza Ç. ile H.Ş. gözaltına alınırken, astsubayın dayısı Ali Rıza Ç'nin evinde 5 el bombası, bir lav silahı ve aydınlatma fişeği, H.Ş'nin evinde ise Glock marka bir tabanca ile 19 merminin ele geçirildiği ifade edildi. Söz konusu silah ve mühimmatın tamamının gözaltındaki astsubay Özgür Z. tarafından temin edildiği ve bu evlere getirildiği iddia edilirken, iki zanlının da silahların astsubaya ait olduğunu söylediklerini öğrenildi.

Silah ve mühimmatın kendisini tarafından temin edildiğini itiraf ettiği ileri sürülen astsubay Özgür Z'nin, savcılık ifadesinde, ''Kendimi başarılı göstermek için daha önceki operasyonlardan getirdiğim silah ve mühimmatı, dayım ve arkadaşımın evine bıraktım'' dediği belirtildi. Astsubay Özgür Z. ile dayısı Ali Rıza Ç. ile H.Ş. jandarmadaki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Soruşturmayı yürüten savcı, Astsubay Özgür Z'yi teknik dinleme kayıtlarını imha etmediği gerekçesiyle ''Görevi ihmal'' ve ''Bulundurulmaması gereken silahları temin ettiği ve bulundurduğu'', diğer zanlıları da, evlerinde silah ve mühimmat bulunduğu için tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Astsubay Özgür Z. ile dayısı Ali Rıça Ç'nin tutuklandı, H.Ş. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Öte yandan, ele geçirilen silahla ilgili nereden temin edildiklerine yönelik tespitler ile balistik ve teknik incelemenin de devam ettiği bildirildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler