Kapat

Son Haberler

A+ A-

Phelps'in uyuşturucu partisi 100 milyon dolara patladı

Atina ve Pekin Olimpiyatları'nda kazandığı 14 altın madalya ile tarihe geçen yüzücü Michael Phelps'in uyuşturucu kullandığının ortaya çıkmasının ardından, ünlü yüzücünün sponsor gelirleri de tehlikeye girdi. Yüksek bedellerle sponsorluk anlaşması yapan Phelps'i destekleyen firmaların sponsorluk anlaşmalarını iptal etmeleri gündemde.
Yayınlanma tarihi: 2 Şubat 2009 Pazartesi, 08:17

Atina ve Pekin Olimpiyatları'nda ülkesi ABD'ye kazandırdığı 14 altın madalya ile tarihe geçen yüzücü Michael Phelps'in uyuşturucu kullandığının ortaya çıkmasının ardından, ünlü yüzücünün sponsor gelirleri de tehlikeye girdi.

Pekin Olimpiyatları'nda elde ettiği başarının ardından büyük şirketlerle oldukça yüksek bedellerle sponsorluk antlaşması yapan Phelps'i destekleyen firmaların sponsorluk anlaşmalarını iptal etmeleri gündeme geldi. Phelps'e sponsor olan firmalar arasında Kellogg's, Subway, Mazda, Visa ve AT&T gibi dev firmalarda var. Geçtiğimiz Aralık ayında bir televizyon programına konuk olan Phelps'in menejeri Peter Carlisle, yüzücünün sponsor gelirlerinden yaşamı boyunca 100 milyon dolar elde edeceğini söylemişti.
Altın çocuk lakaplı yüzücünün, geçtiğimiz Kasım ayında Güney Carolina Üniversitesinin kampüsünde arkadaşlarının düzenlediği bir partide uyuşturucu kullanırken, çekilen bir fotoğrafının İngiliz basınında yayımlanması dünyada şok etkisi yaratmıştı.

Uyuşturucu kullandığını kabul edip özür diledi

Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yapan Phelps, "Henüz 23 yaşımda, havuzda elde ettiğim başarının aksine kendime yakışık almayan ve ayıplanacak bir davranış sergiledim. Bu hata insanların benden bekledikleri bir davranış değildi. Çok üzgünüm. Özür dilerim hayranlarıma ve halka söz veriyorum tekrar böyle bir şey olmayacak" dedi.

Olimpiyatlarda kazandığı 14 altın madalya tarihe geçen ve ABD'nin altın çocuğu olarak anılan Phelps'in daha öncede aşırı alkolüyken trafik kontrolünde polis tarafından yakalanmıştı, mahkemeye çıkartılan Phelps suçunu kabul etmesinin ardından serbest bırakılmıştı. Phelps olayın ardından hayranları ve Amerikan halkından yaptığı hatayı affetmelerini isteyip, özür dilemişti. Phelps, ülkesi ABD adına 6 altın ve 2 gümüş madalya kazandığı 2004 Atina Olimpiyatları sonrasında meydana gelen olay sırasında henüz 19 yaşındaydı.

"Olimpiyat komitesi o bir modeldi bu davranışı hayal kırıklığı yarattı"

Amerikan Milli Olimpiyat Komitesi, Phelps'in yayımlanan skandal fotoğrafının ardından konuyla ilgili yaptığı açıklamada olaydan duydukları üzüntüyü dile getirerek, "O, özellikle genç kuşağın arasında örnek olarak gösterilen bir kişiydi, davranışları genç kuşak için bir modeldi, sergilemiş olduğu bu uygunsuz tavırla bizleri hayal kırıklığına uğrattı" denildi.

"Özür dilemesi samimiyeti için yeterli bir kanıt"

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden (IOC), ABD'li yüzücü Michael Phelps'in, bir partide esrar içerken görüntülenmesiyle ilgili olarak, ''Phelps'in kamuoyundan özür dilemiş olması, samimiyeti için yeterli bir kanıttır'' açıklaması geldi.

IOC sözcüsü Emmanuelle Moreau, İngiltere'den bir bulvar gazetesinin, 29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda kırdığı rekorlar ve kazandığı 8 altın madalya ile tüm dünyanın gözdesi haline gelen Phelps'i, bir partide cam pipodan esrar çekerken gösteren fotoğraflarını yayımlamasıyla ilgili açıklama yaptı.

''Michael Phelps, büyük bir olimpiyat şampiyonudur. Uygunsuz davranışı nedeniyle de kamuoyundan özür dilemiştir'' diyen IOC sözcüsü, ''Samimiyetinden şüphe duymadığımız Phelps'in bu davranışının, gençlere örnek teşkil edeceğini düşünmek için bir neden bulunmamaktadır'' diye konuştu.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler