Kapat

Son Haberler

A+ A-

Erdoğan Newsweek'e konuştu

Türkiye ile İsrail arasında tırmanan gerilimin Davos'ta patlak verdiğini belirten Newsweek dergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Davos'ta yaptığı mülakatı yayımladı. Erdoğan mülakatta, Hamas'ın İran'ın bir kolu olmadığını söyledi ve durumdan rahatsız olan Amerikalı Yahudilerden kendisinin de rahatsız olduğunu belirtti.
Yayınlanma tarihi: 2 Şubat 2009 Pazartesi, 14:20

Newsweek dergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Davos’ta yaptığı mülakatı yayımladı. Washington Post’un da alıntılar yaptığı mülakatı yürüten Lally Weymouth’a Türkiye’nin Ortadoğu’daki arabuluculuğunu anlatan Erdoğan, Weymouth’un “İran’ın bir kolu olan ve Şam’da yaşayan Halid Meşal tarafından yönetilen Hamas’la niye bu kadar yakın bir ilişkiniz var” diye araya girmesi üzerine “Konuyu değiştirmeyelim” diyerek şunları söyledi: “Hamas, İran’ın bir kolu değil. Seçimlere siyasi parti olarak girdi. Dünya siyasi bir oyuncu olmaları şansını verseydi, kazandıkları seçimden sonra bugünkü durumda olmazlardı. Dünya, Filistin halkının iradesine saygı göstermedi. Hem demokrasiyi savunuyoruz ve Ortadoğu’da demokrasiyi korumak için elimizden geleni yapıyoruz, hem de seçim sonucuna saygı göstermiyoruz. Filistin, bugün bir açık hapishane. Hamas, çaba göstermesine karşın durumu değiştiremedi. Bir ülkenin meclis başkanı, hükümeti, vekillerini hapse atıp uysalca oturmalarını mı bekliyorsunuz?"

Bazı çevrelerin İsrail’i eleştirmesinin anti-Semitik olmasından kaynaklandığı iddiasını hatırlatan Erdoğan, Amerikalı Yahudilerin çok rahatsız olduğunun söylenmesi üzerine şöyle konuştu: “Ben de onlardan çok rahatsızım. Tutumumun baş şahidi ülkemdeki Yahudiler. Anti-Semitizmin insanlığa karşı suç olduğunu hep belirttim. İsrail hükümetinden bize haksız davrandığından rahatsızım.”

Weymouth’un Türkiye’de son zamanlarda Yahudi düşmanlığı işaretlerini görüdüğünü iddia etmesi üzerine “Ferdi, münferit teşebbüsler” karşılığını veren Erdoğan, aşırıya kaçıldığı, İsrail konsolosluğu önünde nöbet tutulduğu itirazını şöyle yanıtladı:

‘Olmert’e yazdırmam’

“Demokratik gösteriler oldu. ABD ve hatta İsrail’de de var. Bizim söylediğimiz her şey, İsrail hükümetine. Yahudilere karşı hiçbir şey yok. Türkiye’de Yahudilere karşı bir şey yapmayı düşünenin karşılarında beni bulacağını açıkça söyledim. Ama tabii ki İsrail Başbakanı Ehud Olmert’ten benim konuşmalarımı yazmasını istemeyeceğim.” “İsrail’le ilişkiniz bitti mi” sorusuna “Ciddi bir ilişkimiz var. Ama İsrail hükümeti kendisine bakmalı. Seçim için konuyu istismar etmemeli” yanıtını veren Başbakan, “ABD Başkanı Barack Obama’nın Filistin-İsrail arasında daha dengeli rol oynayacağı beklentisi için “Şu anda adalet yok. Artık adaletin olmasını bekliyoruz” dedi. Artık adaletin olmasını bekliyoruz” dedi. Dergi, Türkiye’nin Batı’dan Doğu’ya kaydığına dair bir analize de yer verdi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler