Kapat

Son Haberler

A+ A-

"Erdoğan Türkiye'nin itibarını lekeledi"

Wall Street Journal, Davos olayına ilişkin olarak Başbakan Erdoğan'a ağır eleştiriler yönelten bir yorum yayınladı. "Erdoğan'ın cüreti" başlıklı yorumda "Türk Başbakanı dostlarının kim olduğunu unuttu" denildi. "Erdoğan, Şimon Peres'e mecazi bir ayakkabı fırlattı" ifadesi kullanılan haberde Başbakan'ın, misafirperverliği ile tanınan Türkiye'nin itibarına leke sürdüğü savunuldu.
Yayınlanma tarihi: 3 Şubat 2009 Salı, 08:49

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Davos'taki Gazze panelini protesto ederek terk etmesinin yankıları sürüyor. ABD'deki finansal ve borsa çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, Başbakan Erdoğan'a ağır eleştirileri içeren bir yorum yayınladı. Yorumda şunlar yazıldı: "Türk Başbakanı, geçen hafta Davos'ta sahneyi tepinerek terk etmeden önce Şimon Peres'e mecazi bir ayakkabı attı. Recep Tayyip Erdoğan, sakinleştiğinde biraz introspeksiyon yapması yerinde olur. İsrail Cumhurbaşkanına 'yaşlı' ve 'yalancı' diyerek birdenbire patlaması, misafirperverliği ve tolerans ile tanınan Türkiye'nin itibarını lekeledi."

WSJ, sorunun sadece bir "terbiye" sorunun olmadığını savunurken de İsrail ve ABD'nin, Ortadoğu'da Türkiye'nin "tek dostları" olduğunu öne sürerek "Ancak Türkiye'de antiamerikanizm ve antisemitizm yükseliyor ve Sayın Erdoğan'ın çıkışı, bu iki konuda yardımcı olmayacak" görüşünü de dile getirdi.

Şimon Peres'in Erdoğan'a "İstanbul'a her gece 100 füze atılsa ne yapardınız?" sorusuna işaret edildiği yorumda Türkiye'nin PKK ile verdiği mücadeleye dikkat çekerek "Türkiye, yurt içinde ve yurt dışındaki sığınaklardan devletsiz bir Müslüman halkının adını mücadele eden teröristlere karşı savaşıyor" diye yazdı.

Peres'e sempati duyacak biri varsa Erdoğan olmalı"

PKK'nın Türk askerlerini hem Güneydoğu'da, hem de kentlerde saldırdığına, şimdiye kadar 30 bin kişinin öldüğünü kaydeden gazete şöyle devam etti:
"İsrailliler gibi Türk liderleri, ABD'nin sessiz onayı ile Kuzey Irak'taki PKK'nın gizlendiği yerlere operasyon yapma hakkını kuvvetle savunuyor ve El Cezzire haber yapmamış olsa da Gazze operasyonları sırasında da. Eğer Cumhurbaşkanı Peres'e sempati duyabilecek biri varsa o da Sayın Erdoğan olmalıydi."

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler