Kapat

Son Haberler

A+ A-

CHP'nin Çankaya adayı kim olacak?

Türkiye'nin bütün il ve ilçelerinde adaylarını açıklayan CHP yönetimi, Ankara'nın en önemli ilçelerinden Çankaya için kararını bu hafta verecek. Çankaya için adaylık başvurusunda bulunanların yanı sıra, CHP MYK Üyesi Ali Kılıç'ın adaylığı gündemde.
Yayınlanma tarihi: 3 Şubat 2009 Salı, 14:48

CHP yönetimi 29 Mart yerel seçimleriyle ilgili olarak aday belirleme çalışmalarında sona yaklaştı. İstanbul ve İzmir'deki adaylarını belirleyen parti yönetiminin merakla beklenen Çankaya adayının ise bu hafta içinde açıklaması bekleniyor.

Parti yönetiminin mevcut başkan Muzaffer Eryılmaz hakkında suç duyurusunda bulunması ve Eryılmaz'a ilişkin hukuk sürecinin devam etmesi CHP'yi, yeni bir isim arayışına yönlendirdi.

Kulislerde, yargı lehine karar verse bile Eryılmaz'ın yeniden aday gösterilmeyeceği vurgulanırken, Çankaya için CHP Lideri Baykal'ın, partideki dengeleri gözeterek karar vereceği ifade ediliyor.

Çankaya adaylığı için, Bekir Ödemiş, CHP Ankara İl Başkanı Yaşar Çatak, sendikacı Yaşar Seyman, Çankaya Belediyesi Basın Müşaviri Yüksel Işık, Ali Yıldırım, Bülent Tanık, Levent Tosun, Hikmet Tepe, Bülent Gürsoy, Murat Gündüz, Emrullah Eren, Mahmut Bayram, Ali Rıza Yücel, Ufuk Ataç, Muzaffer Eryılmaz başvuruda bulunmuştu.

Öte yandan, adaylık için başvuruda bulunmasa da CHP Parti Meclisi Üyesi Levent Gök, Çankaya Belediyesi eski Başkanı Doğan Taşdelen, CHP MYK Üyesi Ali Kılıç'ın isimleri de gündemde.

Bir adım öne geçen aday

CHP kulislerinde MYK Üyesi Ali Kılıç'ın adaylar arasında bir adım önde olduğu ifade edilirken, Kılıç'ın yurtdışı tecrübesi, yabancı dil bilmesinin bir avantaj olduğu belirtiliyor. Öte yandan, hafta içinde yapılacak toplantılarla henüz belirlenmeyen, Çankaya, Yenimahalle, Keçiören ve Etimesgut ilçelerinin yanı sıra, Isparta Belediye Başkan Adayı ve İzmir Güzelbahçe adayının belirlenmesi bekleniyor.

Alevilerden CHP'ye aday çağrısı

Alevi Dernekleri, CHP'ye Çankaya'da Alevi bir aday göstermesi çağrısında bulundu. Dernek başkanlarının imzasıyla yapılan açıklamada, "Alevi toplumu CHP nin özellikle Alevilerin yoğun yaşadığı bölgelerdeki aday seçimlerinden dolayı büyük bir rahatsızlık oluşmuş durumdadır. CHP'nin Çankaya seçmeninin hassasiyetini dikkate alacağına, belediyecilik bilgi ve tecrübesi bulunan bir adayı göstereceğine olan inancımız sürüyor" denildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler