Siyasilerden Kubilay mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kubilay'ın şehit edilişinin yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.
Yayınlanma tarihi: 22 Aralık 2012 Cumartesi, 15:20

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kubilay'ın şehit edilişinin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün mesajı şöyle:

"Büyük Atatürk'ün işaret ettiği hedef doğrultusunda ilerlemesini sürdüren Türkiye Cumhuriyeti, geride kalan 89 yılda elde ettiği muazzam başarılar sayesinde geleceğe güvenle bakmaktadır.

Hiç şüphe yoktur ki, ülkemiz bugünlere birçok engeli aşarak, sorunlarını çözerek gelmiştir. Aziz milletimiz, bu süreçte zor şartlarla karşılaşsa dahi, tarihi tecrübesi, büyük birikimi, engin sağduyusu ve akılcı tutumuyla, çetin imtihanlardan alnının akıyla çıkmış, birlik ve bütünlüğünü bozmayı amaçlayan teşebbüslere hiçbir zaman fırsat vermemiştir.

23 Aralık 1930'da Menemen'de meydana gelen ve tarihimizin üzücü olaylarından biri olarak hatırlanan menfur hadise karşısısında da, aynı kararlılık sergilenmiştir.

Bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isterim ki, milletimiz, Cumhuriyetimizi temel değerleri ve kazanımlarıyla geleceğe taşımak, ülkemizin büyük ideallerini gerçekleştirmek konusunda güçlü ve sarsılmaz bir iradeye sahiptir.

Son yıllarda gerek ulusal gerek uluslararası alandaki performansı ve dinamizmiyle tüm dünyanın dikkatini çeken Türkiye'nin, büyük bir özgüvenle gelişmesini devam ettireceğine ve daima yükseleceğine inancım tamdır.

Asteğmen Kubilay'ı, şehit edilişinin yıl dönümünde, tüm şehitlerimizle birlikte saygı ve rahmetle anıyorum."

'Saldırıyı esefle kınıyoruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tarihe ''Menemen Olayı'' olarak geçen ve Asteğmen Kubilay ile iki bekçinin şehit edilmesine yol açan menfur saldırıyı, yıl dönümünde bir kez daha esefle kınadığını belirtti.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, Kubilay'ın şehit edilişinin 82. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Erdoğan mesajında, ''Tarihimize Menemen Olayı olarak geçen ve Asteğmen Kubilay ile iki bekçinin şehit edilmesine yol açan menfur saldırıyı, yıl dönümünde bir kez daha esefle kınıyoruz'' ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
''Hadisenin üzerinden tam 82 yıl geçmesine rağmen; toplumsal hafızamızda bıraktığı derin izler hala tazeliğini korumaktadır. Ne hazindir ki bu elim hadise, yıllar boyunca toplumun belirli bir kesimini zan altında bırakmak, baskı altına almak üzere bir istismar aracı olarak kullanılmak istenmiştir.

Ancak aziz milletimiz, sağduyusu ve aklıselimi ile söz konusu olayda da daha sonraki dönemlerde de tahriklere prim vermemiştir. Bu düşüncelerle Menemen Olayı'nın yıl dönümünde, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ı ve bütün şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum.''

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.