Maraş anmasına polis engeli

'Maraş katliamı'nın 34. yıl dönümü dolayısıyla Narlı beldesine gelen ve gişelerde bekleyenlerin geçişine izin verilmesini isteyen grupla güvenlik güçleri arasında zaman zaman arbede yaşandı.
Yayınlanma tarihi: 22 Aralık 2012 Cumartesi, 23:54

'Maraş katiamı'nın 34. yıl dönümü dolayısıyla Narlı beldesine gelen ve gişelerde bekleyenlerin geçişine izin verilmesini isteyen grupla güvenlik güçleri arasında zaman zaman arbede yaşandı.

Olayların yıl dönümü dolayısıyla kent merkezine yürüyüşe geçen ancak güvenlik güçleri tarafından durdurulan grup, yeniden beldedeki cemevine döndü.

Daha sonra bir grup, 6 otobüs ve bir minibüsle Narlı gişelerinde bekleyenlerin yanına gitti. Görüşmeler yine sonuçsuz kaldı. Bu sırada gruptakilerle güvenlik güçleri arasında zaman zaman arbede yaşandı, gruptakilerin önüne set kurdu. Zaman zaman panzerle gruptakilere su sıkıldı. Olay sırasında birkaç kişi hafif yaralandı.

Bölgeye gelen CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat'ın, gruptakilerin beldeye alınmasına yönelik görüşmeleri ve girişimleri de olumsuz sonuçlandı.

Otobüs ve minibüsle gişelere gelen gruptakiler ve Narlı beldesinde toplananlar bölgeden ayrıldı.

Olaylar sırasında zaman zaman ulaşım aksadı.

Öte yandan; dün gece Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kahramanmaraş'ta yapılacak olan 'Maraş katliamı'nda hayatını kaybedenleri anma törenlerine katılmak için yola çıkarken polis engeli ile karşılaştı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara'da Batıkent Cem Evi önünden otobüs kaldırmak istedi. Ancak Emniyet Güçleri İçişleri Bakanlığı'nın emrini gerekçe göstererek gruba yola çıkmaları için izin vermedi.
\t
\tAracın yapılan kontrolde yola çıkmak için belgesinin eksik olduğunu iddia eden emniyet güçleri, aracın hareket etmesini engelledi. Bunun üzerine olay yerine gelen CHP Ankara Milletvekili Levent Gök uygulamanın kanunsuz olduğunu ve vatandaşların seyahat hakkının gasp edildiğini söyleyerek emniyet güçlerine sert tepki gösterdi.
\t
\tBu gelişme üzerine emniyet güçleri aracın evraklarını Milletvekili Levent Gök'ün ısrarları sayesinde yeniden kontrol etti. Tekrar yapılan kontrollerde aracın sigorta poliçesinin süresinin dolmadığı tespit edildi. Aracın son kontrolünün ardından yola çıkmasına izin verildi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.