Kapat

Son Haberler

A+ A-

Kırgızistan Amerikan askeri üssünü kapatacak

Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile biraraya gelen Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Bişkek'te bulunan ve Afganistan operasyonlarında ABD ile NATO birliklerinin kullandığı askeri üssün kapatılacağını açıkladı.
Yayınlanma tarihi: 4 Şubat 2009 Çarşamba, 08:04

Moskova'da temaslarda bulunan Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Bişkek'te bulunan ve Afganistan operasyonlarında ABD ile NATO birliklerinin kullandığı askeri üssün kapatılacağını açıkladı.

Bakiyev, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile yaptığı ikili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Kırgızistan hükümetinin Bişkek'teki askeri üssün boşaltılmasını kararlaştırdığını söyledi.

Kararın üç nedenle alındığını belirten Bakiyev, "Afganistan'da uluslararası terörle mücadeleye destek sağlamak amacıyla, Bişkek bugüne kadar üssü kapatmadı. Son iki yıldır bu konuyu Amerikan tarafıyla görüştük. Üssün kira bedelinin yükseltilmesini talep ettik. Ancak taleplerimiz sonuç vermedi" dedi.

Bakiyev, 2006 yılında bir Amerikan askerinin bir Kırgız vatandaşını öldürmesi yüzünden halkın üsse tepkilerinin arttığına dikkati çekti.

Amerikan tarafı: müzakereler sürüyor

Öte yandan Kırgızistan'daki Amerikan askeri üssünden yapılan açıklamada, üssün kapatılmasıyla ilgili olarak Kırgız yetkililerinden kendilerine ulaşan resmi bildirim bulunmadığı kaydedildi.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan da böyle bir yazı alınmadığı ve üsteki faaliyetlerin her günkü gibi devam ettiği belirtildi.

Kırgızistan'daki Amerikan Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada da, "Hava üssünün geleceği konusunda Kırgız yetkililerle müzakere halindeyiz. Müzakereler devam edecek" denildi.

Kıgızistan -Rusya ilşikileri

Bu arada Bakiyev, Moskova'daki basın toplantısında, Kırgızistan ile Rusya arasındaki ilişkileri güçlendirecek anlaşmalar imzalandığını bildirdi ve Rusya'dan gelecek mali yardımın, dünyada mali krizin sürdüğü bu dönemde Kırgızistan ekonomisine büyük yararı olacağını ifade etti.

Moskova ziyaretinden genel olarak memnun kaldığını kaydeden Bakiyev, Medvedev ile görüşmesinde alınan kararın, iki ülke ilişkilerini daha yüksek seviyeye çıkaracağını umduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev de, iki hükümet arasında alınan kararların çok ciddi olduğunu ve ortak ilişkilerin stratejik anlam taşıdığını söyledi.

Medvedev, iki müttefik ülke arasındaki ilişkilerinin ortak çıkarlarına cevap verdiğini ve Orta Asya'da istikrarın ve barış korunmasında büyük rol oynadığını ifade etti.

Medvedev, alınan kararlara göre Rusya'nın Kırgızistan'a 2 milyar dolar tutarında düşük faizli kredi sağlayacağını ve 150 milyon dolar karşılıksız mali yardımda bulunacağını bildirdi.

Kırgızistan'ın Rusya'ya olan 180 milyon dolarlık borcunun da silineceğini kaydeden Medvedev, Bişkek'te Rus bilim ve kültür evi açılacağını, Kırgızistan'da "Kambar-Ata 1" hidroelektrik santralinin inşaatına destek sağlanacağını da belirtti.

Rus yönetimi, Kırgızistan'ın istediği maddi yardım karşılığında 2005 yılından bu yana Amerikan üssünün kapatılmasını istiyordu. Rusya'nın, Bişkek'ten 20 kilometre uzaklıktaki Kant kentinde bulunan Rus üssü bulunuyor.


Hükümet, parlamentodan üsle ilgili anlaşmanın iptalini istedi

Kırgızistan hükümeti, parlamentodan, Bişkek'teki Amerikan askeri hava üssüyle ilgili anlaşmanın iptalini istedi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Bişkek'teki Amerikan hava üssünün kapatılmasıyla ilgili olarak alınan karar doğrultusunda, 14 Aralık 2001 yılında kabul edilen anlaşmanın iptali için hükümetin parlamentoya teklif sunduğu belirtildi.

Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Moskova'da yaptığı açıklamada, ABD'nin askeri hava üssünün kapatılacağını açıklamıştı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler