Kapat

Son Haberler

A+ A-

Türkiye-Irak sınırına 2 yeni kapı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Habur Sınır Kapısı'nın iki ülke arasında artan taşımacılığın ihtiyacını karşılayamaz olduğunu belirterek, Türkiye-Irak sınırına 2 yeni kapı açılmasının planlandığını bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 4 Şubat 2009 Çarşamba, 08:55

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye-Irak sınırına 2 yeni kapı açılmasının planlandığını bildirdi.

Soruları yanıtlayan Bakan Yıldırım, Irak Ulaştırma Bakanı Amel Abdulcebbar İsmail'in Türkiye ziyareti sırasında, iki ülke arasında yeni sınır kapısı açılması konusunda görüşmeler yapıldığını hatırlattı.

Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili Irak'taki yetkili makamlarla görüşmelerinin sürdüğünü bildiren Yıldırım, ''O kararımızda bir değişiklik yok, Irak da müspet bakıyor. Hatta bir değil, iki tane sınır kapısı açılması planlanıyor'' diye konuştu.

Habur sorunlarının yüzde 95'i çözüldü

Yıldırım, Habur Sınır Kapısı'nın iki ülke arasında artan taşımacılığın ihtiyacını karşılayamaz hale geldiğini, yeni sınır kapılarının Irak-Türkiye arasındaki ticari taşımacılık ilişkilerini daha da geliştireceğini belirtti.

Habur'da yaşanan sorunların yüzyüze görüşmeler sonucu yüzde 95 oranında çözüldüğünü vurgulayan Bakan Yıldırım, ''Oradaki yerel idareler ile Habur'daki yetkililerimiz bir araya geldiler, önlerine yaşanan sorunları koydular, kendi kapasitelerinde çözülebileceklerini hemen çözdüler. Trafik çok rahatladı orada. Konuşmak, bir araya gelmek, sorunlarla yüzleşmek beraberinde çözümleri de getiriyor'' dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler