'AKP elini üniversiteden çek'

İstanbul ve Ankara'da öğretim üyeleri ve öğrenciler YÖK yasasına karşı yürüdü.
Yayınlanma tarihi: 25 Aralık 2012 Salı, 14:24

İstanbul'daki Beyazıt Meydanı'nda bir grup öğrenci, Yükseköğretim yasa tasarısını ve geçen hafta ODTÜ'deki olaylar nedeniyle inceleme başlatan YÖK'ü protesto etti.

''Üniversite A.Ş'ye, YÖK yasasına geçit yok'' yazılı pankartlar taşıyan grup, İstanbul Üniversitesi'nin de yer aldığı Beyazıt Meydanın'na YÖK aleyhine sloganlar atarak toplandı. İstanbul Üniversitesi'nden çıkan bir grup da ''Asistan kıyımını durduracağız'' yazılı pankart ile gruba katılarak destek verdi.

YÖK PROTESTOSU/HABERİN FOTOGALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

BDP'li Erdoğan Kürkçü, Sebahat Tuncel ve Bağımsız milletvekili Abdullah Levent Tüzel'in eylemci gruba, destek verdiği görüldü.

Grup, sloganlar attıktan sonra olaysız dağıldı.

'AKP Elini Üniversiteden Çek'

ODTÜ'de de bir grup öğrenci, yerleşkedeki olaylar nedeniyle inceleme başlatan YÖK'ü protesto etti. Hazırlık binası önünde toplanan protestocular, pankart açıp, sloganlar eşliğinde Fizik Bölümü'ne yürüdü. U 3 amfisine giren yaklaşık 100 öğrencinin, eylemi burada sürdürecekleri öğrenildi.

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde toplanan binlerce öğrenci ve pek çok öğretim üyesi "AKP Defol, Yaşasın ODTÜ Direnişimiz, AKP Elini Üniversiteden Çek" şeklinde sloganlar atarak Sakarya Meydanı'na yürüdü.

Sakarya'da Eğitim-Sen Ankara Üniversiteler Fobisi ve üniversite öğrencileri adına basın açıklamasını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBS) Öğretim Elemanı Dr. Özlem Albayrak yaptı. Bir süredir yüksek öğretim ile ilgili bir reform önerisini tartışıldığını söyleyen Albayrak, "Bu öneride demokratik ve katılımcı bir yapı kurarak eski YÖK rejimini ortadan kaldırma amacı vurgulansa da önerilen, eskisine kıyasla daha da merkezi ve antidemokratik bir yükseköğretim yapısıdır. Öğrencileri müşteriye, akademik ve idari personeli parça başı üretim yapan vasıfsız bireylere dönüştürmektedir" dedi.

Öneride, kısmen kaldırılan harçlara, özel ve yabancı üniversitelerin kurulması hedefinin eşlik ettiğine, üniversite kapılarının emekçilere ve çocuklarına kapatıldığını vurgulan Albayrak, şöyle konuştu,
"Yükseköğretimi düzenleme sürecine üniversiteler üzerinde kurulan bir baskı rejimi de eşlik etmektedir. Üniversitelere yapılan genel ideolojik ve yönetsel baskıların yanında, son dönemde ODTÜ'de yaşanan olaylar durumu daha da vahim kılmaktadır. Yapılan baskının çıplak şiddete dönüştüğü ODTÜ'de, üniversiteye ve unsurlarına dönük bir tehdit ortamı yaratılmış, bugün de ODTÜ'yü kınayan açıklamalar iktidardan destek alarak gündeme getirilmiştir. Akademik özgürlük sermayenin ya da siyasal iktidarların talepleri doğrultusunda akademik faaliyette bulunmak, puan toplamak için niteliksiz yayınlar yapmak değildir. Öğrencilerin düşünce, ifade ve protesto özgürlükleri üniversite ortamının ayrılmaz bir parçasıdır. Demokratik haklarını kullanana üniversite öğrencilerine yönelik farklı şehirlerde devam eden polis şiddetine, gözaltlıları ve tutuklamalar yoluyla öğrenim özgürlüklerinin ortadan kaldırılmasını kınıyoruz. Üniversite öğrencilerine özgürlük istiyoruz."

SBS öğrencisi Ömür Çağdaş Ersoy da "18 Aralık ODTÜ direnişinde yaşananlar AKP'nin bilim, öğrenci, akademi düşmanı yüzünü tüm çıplaklığı ile ortaya sermiştir. Başbakan'ın ODTÜ istilasından sonra adeta öğrenci avı başlatılmıştır. Öğrenci mücadelesi ODTÜ'de gerekli tokadı atmıştır. Bu yasayı da ait olduğu yere, tarihin çöplüğüne gömeceğiz" dedi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.