"Asgari ücret bu yıl da tatmin etmedi"

Türk-İş Genel Sekreteri Ramazan Ağar, ''Bu yıl da asgari ücret bizi tatmin etmedi'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 27 Aralık 2012 Perşembe, 18:46

Ağar, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, oy birliğiyle asgari ücreti belirleyemediklerini belirterek, Türk-İş olarak hedeflerinin TÜİK'in açıklamış olduğu bin 25 lira ücret olduğunu söyledi.
Söz konusu rakamı devletin açıkladığını ifade eden Ağar, ''Yani bir işçi günlük şunları tüketir ise bin 25 lira harcama yapması gerektiğini devlet söylemiş. Maalesef devletimiz bu rakama sahip çıkmadı'' değerlendirmesini yaptı.

İşverenle asgari ücreti belirlemiş olduklarını dile getiren Ağar, şunları söyledi: ''Dolayısıyla bizim bunu kabullenmemiz mümkün değil. Asgari ücreti geçen yıl yapmış olduğumuz Asgari Ücreti Tespit Komisyonu'nda oy birliğiyle belirlemiştik. Maalesef bugün biz daha iyi bir ücret alırız diye düşündük ve kaldı ki burada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un da bin lira olması gerektiğiyle basında açıklamasını okuduk. Bu çelişki doğuruyor diye düşündük. Bu yıl da asgari ücret bizi tatmin etmedi. Dolayısıyla biz de Türk-İş olarak şerhimizi koyuyoruz. İşverene ve hükümete hayırlı olsun.''

''Bizim düşüncemiz yılın ilk ayı için 3, ikinci ayı için de 2,3''

TİSK İşveren Heyeti Başkanı Metin Demir de yoğun bir müzakere süreci olduğunu belirterek, yeni asgari ücretin herkes için hayırlı olmasını diledi. Demir, şöyle devam etti:

''Hükümetin sıkı mali politikasından taviz vermesi gibi de algınabilir. Çünkü gerçekten baktığımızda orta vadeli hedefte de 3 3 enflasyon hedefine baktığımız zaman 5,2, bizim düşüncemizde yılın ilk ayı için 3, ikinci ayı için de 2,3. Ancak bu süreçte ülkemizin gerçekten iş barışında, önemli diye uzlaşmacı yaklaşımla hareket ettik işveren tarafı olarak. İşçi tarafının tabii beklentileri TÜİK'in en ağır işçi için belirlediği oranlardı. Biz burada asgari ücreti belirlerken sadece asgari ücreti, bir asgari ücretlinin ücreti gibi düşünmüyoruz. Birçok parametreyi, ekonomik kriterleri belirlediğimiz için daha hassas, daha duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorduk. Ancak bakan beyimizin uzlaşmacı yaklaşımıyla biz bu oranları kabul ettik.''

Demir, şu anda 15-24 yaş arasında evlerinde oturan, iş gücüne katılabilen 845 bin Türk vatandaşı olduğunu söyledi. Asgari ücreti belirlerken, bunların da iş gücü piyasasına girişine engel olmayacak bir rakamın belirlenmesini önemsediklerine dikkati çeken Demir, ''Gerçekten bu yaşlardaki gençlerimizin ya okulda ya da işte olmasını biz önemsiyoruz. Bu noktada inşallah bu asgari ücret buna engel olmaz. Orta vadeli hedefteki bir buçuk milyon kişinin istihdama katılmasını da önemsiyoruz. Dolayısıyla bunlara engel olmaz inşallah. İş gücü piyasası, sosyal barış bu asgari ücretten olumlu yönde etkilenir'' değerlendirmesinde bulundu.

''Sadece ucuz diye bir ürünü almamalıyız''

Bu vesileyle bir de duyuru yapmak istediğini belirten Demir, yerli malı tüketilmesi çağrısında bulundu. Satın alınan ürünlerin yerli malı olup olmadığına dikkat edilmesini isteyen Demir, insanların gelecekte çocuklarının iş sahibi olmasını düşünmeleri gerektiğini vurgulayarak, ''Gerçekten eskiden yerli malı kullanılmasıyla ilgili şeyler vardı. Bunu da bundan sonraki süreçte her Türk vatandaşının önemsemesi gerekiyor ki çocuğumuzun işsiz kalma riskini ortadan kaldıralım. Sadece ucuz diye bir ürünü almamalıyız'' dedi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.