Kapat

Son Haberler

A+ A-

Sanatçılardan Karayalçın'a destek

Ankara'daki sanat kuruluşları ve sanatçı örgütleri, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın'ı desteklediklerine ilişkin bildiri yayımladı. Açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, sanata yönelik tavrı eleştirildi.
Yayınlanma tarihi: 6 Şubat 2009 Cuma, 10:01

Detis Ekin Tiyatrosu, Edebiyatçılar Derneği, Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Deneme Sahnesi, Ankara Çağdaş Sahne, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Çan Tiyatrosu, Çağdaş Drama Derneği, Gülüm Pekcan Dans Tiyatrosu, Konservatuvar Mezunları Derneği, Mavi Sahne, Oluşum Drama Enstitüsü ile Opera Solistleri Derneği ve Özgür Tiyatro'nun da aralarında bulunduğu bazı sanat kuruluşları ve sanatçı örgütleri yazılı açıklama yaptı.

Ülkelerin gelişiminin ve kalkınmasının anlamının bilim ve sanata verilen önemle açıklık kazandığı belirtilen açıklamada, toplumların geleceğinin, büyük ölçüde sanatçılara kulak verilmesine bağlı olduğu ancak yıllardır Ankara'ya yakışmayan bir kültür anlayışı yürütüldüğü belirtildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, sanata yönelik tavrının eleştirildiği açıklamada, ''Sanat ve yaratı adına, bazı ilçe belediyelerinin olumlu yaklaşımları da olmasa, Ankara'da bu anlamda yerel yönetim sorumluluğundan bahsetmek bile olanaksızlaşacaktı'' kaydedildi.

Açıklamada, bildiriye imza koyan Ankaralı sanat topluluklarının, ''sanatı sadece eğlence kültürüne indirgeyen, hemşehrilerinin yaratıcılığını önemsemeyen, Ankaralı'nın birikiminin nice yaratıcılığa yol verebileceğini kavrayamayan yerel yönetim anlayışına karşı'' yerel yönetim seçimlerinde Karayalçın'ı destekleyecekleri kaydedildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler