Kapat

Son Haberler

A+ A-

ABD'de nükleer çatışma

ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, nükleer silah üretiminin yönetimini, Enerji Bakanlığı'ndan Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) geçirmeyi düşündüğü iddia edildi. Böylece Beyaz Saray artık nükleer silahların yönetimini askerlere devretmiş olacak.
Yayınlanma tarihi: 7 Şubat 2009 Cumartesi, 08:08

New York Times Gazetesi'nin haberinde, Beyaz Saray'ın, Enerji Bakanlığı ve Pentagon'a, silah tasarlayan iki ulusal laboratuvarın, Nevada'da bu silahların denenebildiği yerin, bomba yapan, ayrıca bomba ve silah yakıtı muhafaza eden 4 tesinin kısmen ya da tamamen transferinin maliyeti ve faydalarını tetkik etmeleri emrini verdiği belirtildi.

Haberde, Beyaz Saray'ın söz konusu düşüncesinin, Enerji Bakanlığı ve Pentagon'a, Beyaz Saray Bütçe ve Yönetim Bürosu tarafından gönderilen bir belgede yer aldığı ve gazetenin, belgenin bir nüshasını ele geçirdiği kaydedildi.

New York Times, Beyaz Saray'ın, Enerji Bakanlığı ve Pentagon'a, konunun değerlendirilmesi için 30 Eylüle kadar süre tanıdığını da yazdı.

Haberde, Beyaz Saray'ın, kirlenen nükleer silah üretim tesislerinin temizliğinin gözetimini Enerji Bakanlığına bırakmayı planladığı belirtilirken, düşüncenin hayata geçmesi halinde, bunun, 60 yıldan fazladır nükleer silah üretiminin sivil denetimine son vereceği yorumunda bulunuldu.

Enerji Bakanlığı yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Cumhuriyet İMECESİ