Dünya kuklaları yeniden İzmir'de buluşuyor

Kendi alanında dünyadaki sayılı festivaller arasında kabul edilen ''Uluslararası İzmir Kukla Günleri'', 7. kez minikleri ve yetişkinleri, kuklaların renkli dünyasıyla buluşturacak.
Yayınlanma tarihi: 1 Mart 2013 Cuma, 10:45

7. Uluslararası İzmir Kukla Günleri, 7 Mart-6 Nisan günleri arasında, 23 ülkeden 41 kukla tiyatrosu grubu, 45 farklı gösteri, kentin her yanındaki 28 kapalı ve birçok açık gösteri mekanında yüzlerce temsil, atölye çalışmaları, konferanslar, sergiler ve her yıl olduğu gibi ilköğretim okulları arası kukla oyunu yarışmasına ev sahipliği yapacak.

Festival Direktörü Selçuk Dinçer, festival programında, her yıl olduğu gibi, değişik kukla teknikleriyle oynatılan oyunların yer aldığını belirterek, ''Programdaki farklı yaş gruplarına yönelik oyunlar, bir ay boyunca her yaştan izleyiciye kukla sanatının her türünden en iyi örnekleri sunacak'' dedi.

İzmir'in dünyanın en önemli kukla merkezlerinden biri olma yolunda hızlı adımlarla ilerlediğini ifade eden Dinçer, ''Her yıl dünyanın en büyük kukla festivallerinden birini İzmir'de düzenliyoruz. Şimdi yapmamız gereken İzmir'de kukla sanatı adına ciddi üretimler yapılmasını sağlamak. Bu çabalar kısa sürede İzmir'i bu alanda büyük bir marka yapacak'' diye konuştu.

Her yıl kukla ve sahne sanatları alanında onlarca grubu ağırlayan İzmir'in, yurt dışındaki etkinliklerde de yer alması gerektiğini ifade eden Dinçer, bu anlayışla İzmir Kukla Tiyatrosu'nu kurduklarını ve 6 aylık çalışma sonucu ''Ben Yapmadım!'' adlı ilk oyunlarını hazırladıklarını söyledi.

Yönetmenliğini Dinçer'in üstlendiği ''Ben Yapmadım!'', 7 Mart Perşembe akşamı Sabancı Kültür Sarayı'nda düzenlenecek festival açılış töreninde sanatseverlerle buluşacak.

Dünyanın en ünlü kukla tiyatrosu toplulukları İzmir'de


Kent genelinde mümkün olduğunca fazla kişinin katılımını amaçlayan, bu nedenle farklı semtlerde çok sayıda mekanı gösteri programına dahil eden festivalin, açık alan etkinlikleriyle birlikte, bu yıl 200 bin kişilik seyirci kitlesine ulaşması bekleniyor.
Festivale katılacak gruplar arasında, dünyanın en ünlü kukla tiyatrosu topluluklarından ''Sandglass Theatre'' (ABD), ''Hugo ve Ines'' (Peru), ''Teatro Gioco Vita'' (İtalya), ''Theater Waidspeicher'' de bulunuyor.

Çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için tasarlanan gösterilerin de yer aldığı festival süresince, katılımcılar, kukla yapımı ve sahne sanatları alanlarında atölye çalışmalarına, seminerlere de katılabilecek. Çocuklar, yetişkinler ve profesyoneller için açılacak atölye çalışmalarında, kukla yapmak isteyenler ile bu alanda çalışanlar, alanlarının en ünlü isimlerinden ders alma fırsatını bulacak.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.