Kaza yapan araba kendi haber vericek

İçişleri Bakanlığı, kaza geçiren araçlardan, sürücünün müdahalesine gerek kalmadan 112 acil çağrı merkezinin aranması ve kazaya ilişkin bilgi aktarılmasına olanak sağlayan sistem üzerinde çalışıyor.
Yayınlanma tarihi: 5 Temmuz 2013 Cuma, 18:05

Bakanlığın 15 Avrupa ülkesiyle yürüttüğü HeERO projesiyle araç içine yerleştirilecek acil çağrı sistemi, kaza anında otomatik olarak devreye girerek, kazanın yeri ve büyüklüğü hakkında 112 acil çağrı merkezlerine bilgi aktaracak.

Acil çağrı sistemine sahip bir araç kaza yaptığında, sistem, sürücü müdahalesine gerek kalmadan 112 acil çağrı merkezini arayacak. Merkez görevlileri, araçtaki GPS sistemiyle kazaya karışan aracın konumunu tespit edecek. Sistem, araçtaki sensörler sayesinde hasarın büyüklüğünü de belirleyip 112 acil çağrı merkezine bildirecek.

e-Call çağrısı alındıktan sonra polis, jandarma, ambulans ve itfaiye görelilerine kazaya ilişkin bilgi ulaşacak. Böylece görevlilerin, kazanın niteliğine göre hazırlanıp olay yerine gitmesi sağlanacak.

Çarpmayla devreye girecek sistem sayesinde araçta bulunanlarla 112 görevlileri karşılıklı görüşebilecek. 112 görevlileri ihtiyaç halinde yaralıya ilk müdahale konusunda diğer yolculara bilgi verebilecek.


Tüm araçlar uyumlu hale getirilecek

Sistem 2015'ten itibaren 15 Avrupa ülkesinde devreye alınacak, bu tarihten itibaren AB ülkelerinde tüm araçlar sisteme uyumlu hale getirilecek. Acil çağrı sistemi, isteğe bağlı olarak 2015'ten önce üretilen araçlara da monte edilebilecek.

AB üyesi tüm ülkelerdeki 112 acil çağrı merkezleri de e-Call çağrısını karşılayabilecek şekilde dizayn edilecek.

Sürücü dilediği zaman sistemi devre dışı bırakabilecek ancak bu durumda merkeze çağrı gitmesi için sistemin elle devreye alınması gerekecek.


Maliyeti 3 milyon dolar

HeERO projesi Finlandiya, Almanya, Hollanda, İtalya ve İspanya'nın da aralarında bulunduğu 15 Avrupa ülkesi tarafından yürütülüyor. AB üyelerinin yanısıra sistem Norveç, İzlanda ve İsviçre'de de uygulanacak.

Türkiye adına İçişleri Bakanlığının yürüttüğü projede, Aselsan, Türk Telekom, Turkcell, Renault ve Tofaş alt yüklenici olarak görev alıyor.

Avrupa içinde seyahat eden herhangi bir araç, hangi ülkede olursa olsun ciddi bir kaza anında e-Call servisini kullanabilecek.


En yakın 112 merkezine bildirecek

Sistem sayesinde e-Call cihazı, kaza anında ciddi bir darbe ikazı alır almaz en yakın 112 acil çağrı merkezini arayarak kaza yerinin coğrafi koordinatlarını ve hasarın büyüklüğü gibi diğer bilgileri çağrı merkezine iletecek. Böylece uçuruma yuvarlanan araçların kaybolması gibi durumlar ortadan kalkacak.

Sürücü bilincini kaybetse bile sistem kurtarma ekiplerine kazanın olduğu yerin bilgisini ve hasar miktarını verebilecek. Böylece ekipler kısa sürede kazanın olduğu yere ulaşabilecek.

Sistem sayesinde araç içindeki konuşmalar, 112 acil çağrı merkezi görevlilerince dinlenebilecek. Bu sayede yaralılardan biri araçta sıkıştığında itfaiye görevlileri de kaza yerine yönlendirilecek. Böylece olay yerine giden sağlık ekipleri, sıkışan yolcuların kurtarılması için bir de itfaiye ekibinin gelmesini beklemeyecek. Sistem bir buton aracılığıyla manuel olarak da acil çağrı yapabilecek.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.