Son Haberler

Sarkozy'den siyasete dönüş sinyali

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu akşam muhalefetteki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) olağanüstü genişletilmiş genel idare kurulu toplantısına gelişinde ''kahraman''gibi karşılandı.
Yayınlanma tarihi: 8 Temmuz 2013 Pazartesi, 18:03

Televizyon haber kanalları Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin toplantıya girişini canlı yayınla izleyicilerine aktardı. UMP'nin önde gelen isimleri, "Nicolas, Nicolas" şeklinde slogan atarak eski cumhurbaşkanını binanın önünde karşıladı. Fransız basını, toplantının Sarkozy için adeta ''gövde gösterisine'' dönüştüğünü belirtirken, Sarkozy'nin seçim zaferi kazanmış gibi toplantıya giriş yaptığı yorumunu yaptı.Toplantıya UMP üyesi milletvekilleri, senatörler, Avrupa Parlamentosu üyeleri ve belediye başkanları katıldı.

Fransız basını, Sarkozy'nin uzun bir süre sonra bu toplantıya katılmasını, ''siyasete geri dönme hazırlığının bir adımı'' olarak yorumladı. Sarkozy'ye yakın siyasetçiler, eski cumhurbaşkanının politikaya dönme konusunda daha kesin kararını vermediğini söylese de basın yayın organları bu görüşe katılmıyor.

Fransız basını, bu akşamki toplantıda partinin finansmanı konusunun da masaya yatırılacağını yazdı. Yüksek Seçim Kurulu, bir önceki seçim kampanyasında UMP'nin usulsüzlük yaptığı görüşüne varmış ve hazineden partiye yapılan 11 milyon avro tutarındaki mali yardımın geri alınmasını kararlaştırmıştı. Anayasa Mahkemesi de geçen hafta bu kararı onamıştı.

Fransa'daki son anketler, beş seçmenden üçünün Sarkozy'nin siyasete geri dönmesine sıcak bakmadığını ortaya koyuyor.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ