Son Haberler

El Kaide Suriye'de muhalif komutanı öldürdü

Suriye'de bu kez Esad rejimi karşıtı muhalif güçler karşı karşıya geldi. El Kaide, Özgür Suriye Ordusu'nun üst düzey bir komutanını öldürdü.
Yayınlanma tarihi: 12 Temmuz 2013 Cuma, 10:49

Suriye'de Beşşar Esad rejimine karşı mücadele veren Özgür Suriye Ordusu Yüksek Askeri Konsey üyesi Kemal Hamami, El Kaide bağlantılı "Irak İslam Devleti" adlı örgütün üyeleri tarafından öldürüldü. Hamami, Suriye ordusuyla savaşta strateji belirlemek için El Kaide üyeleriyle Lazkiye'de buluştu.

Ancak Beşşar Esad'a karşı mücadale planlarının ele alınacağı toplantı kanlı noktalandı. "Irak İslam Devleti" üyeleri, Özgür Suriye Ordusu komutanı Kemal Hamami'yi öldürdü.

Uluslararası haber ajansı Reuters'a açıklama yapan Özgür Suriye Ordusu sözcüsü, "Irak İslam Devleti üyeleri telefonla beni arayarak Kemal Hamami'yi öldürdüklerini söyledi. Özgür Suriye Ordusu Yüksek Askeri Konseyi'nin tüm üyelerini öldürecekleri tehdidinde de bulundular" dedi.

'Bu savaş ilanı'

Özgür Suriye Ordusu ise üst düzey üyeleri Kemal Hamami'nin öldürülmesini savaş ilanı olarak niteledi. El Kaide, Suriye'de şeriata uygun bir yönetim oluşturmayı isterken Özgür Suriye ordusu, teokratik bir yönetime karşı çıkıyor.

Suriye'de faaliyet gösteren El Kaide'ya bağlı örgütler, sadece Esad'ın getmesini değil, ülkede sistemin de değişmesi gerektiğini belirtiyor. Özgür Suriye Ordusu'nu da "laik" olmakla suçluyor.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ