THY de satılıyor mu?

AKP'nin Türk Hava Yolları’nın (THY) kamuya ait yüzde 49.12 hissesini özelleştirme çalıştırmaları kapsamında satacağı iddia edilmesinin ardından Maliye Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yalanlama geldi.
Yayınlanma tarihi: 12 Temmuz 2013 Cuma, 15:49

Türk Hava Yolları’nın (THY) kamuya ait yüzde 49.12 hissesinin özelleştirme çalıştırmaları kapsamında, Mc Kinsey Danışmanlık ile danışmanlık hizmet alımı sözleşmesi imzalanacağı iddia edilmişti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Borsa İstanbul’a yaptığı açıklamada, THY ve iştiraklerinin idari, mali, hukuki durumlarının, maliyet yapılarının analizi, operasyonel performanslarının belirlenmesi, büyüe stratejilerinin izlenmesi ve gerektiğinde özelleştirme stratejilerinin belirlenmesine yardımcı olmak amacıyla danışmanın seçildiğini belirtti.

Yüzde 49.12 oranındaki kamu payı özelleştirme kapsam ve programında bulunan THY’de, özelleştirme çalışmalarına yönelik daha önce imzalanan danışmanlık hizmet alım sözleşmesi 3 Mart’ta sona ermişti.

THY’nin yüzde 49.12 hissesi ÖİB’in elinde bulunurken, yüzde 50.88 hissesinin ise halka açılacağı iddia edilmişti.

Maliye Bakanlığı'ndan yalanlama

Maliye Bakanlığı: "Bugün bazı internet sitelerinde Türk Hava Yolları AO (THY) hisselerinin özelleştirilmesine yönelik 'Türk Hava Yolları Satılıyor' şeklinde haberler yer almaktadır. THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik yapılan bu haberler gerçeği kesinlikle yansıtmamaktadır" ifadeleriyle THY'nin satıldığına ilişkin iddiaları yalanladı.

Maliye Bakanlığı, bugün bazı internet sitelerinde Türk Hava Yolları AO (THY) hisselerinin özelleştirilmesine yönelik "Türk Hava Yolları Satılıyor" şeklinde haberlerin yer aldığı belirtilerek, THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik yapılan bu haberlerin gerçeği kesinlikle yansıtmadığı bildirildi.

Konuya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün bazı internet sitelerinde THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik "Türk Hava Yolları Satılıyor" şeklinde haberler yer aldığı ifade edildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca (ÖİB) net bir şekilde yalanlandığı halde aynı içerikli haberlerin devam ettirildiğine işaret edilen açıklamada, THY hisselerinin özelleştirilmesine yönelik yapılan bu haberlerin gerçeği kesinlikle yansıtmadığı vurgulandı.

Halihazırda THY'deki kamu payının özelleştirilmesi ile ilgili de herhangi bir çalışmanın olmadığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Özelleştirme programında olan şirketlerle ilgili yapılan çalışmalarda idareye yardımcı olmak üzere danışman görevlendirilmesi uzun yıllardır var olan bir uygulamadır. THY sermayesinde bulunan kamu payları ile ilgili olarak Özelleştirme İdaresi'ne yardımcı olmak üzere daha önce görevlendirilen danışmanın görev süresi 3 Mart 2013 tarihinde sona ermiştir. Bu çerçevede 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca Danışmanlık hizmeti alımı çerçevesinde, THY sermayesindeki kamu payı ile ilgili olarak İdareye yardımcı olmak üzere THY, bağlı ortaklık ve iştiraklerinin Global Havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler çerçevesinde idari, mali, hukuki durumlarının, maliyet yapılarının analizi, operasyonel performanslarının belirlenmesi, büyüme stratejilerinin, gelişiminin ve faaliyetlerinin izlenmesi, değerlendirilmesi, raporlanması ve gerektiğinde özelleştirme stratejilerinin belirlenmesine yardımcı olmak üzere havayolu sektörüne yönelik teknik bilgi ve tecrübe birikimini haiz bir danışmanlık şirketinden hizmet alınması amacıyla gerçekleştirilen bir çalışmadır.

Ayrıca, sermayesindeki yüzde 49,12 oranındaki kamu payı özelleştirme kapsam ve programında bulunan THY, Türk Ticaret Kanunu, SPK ve ilgili mevzuata göre ticari faaliyet gösteren, hisselerinin büyük kısmı onbinlerce küçük yatırımcı tarafından elde tutulan bir değerdir. Basında yer alacak haberlerde bu hassasiyet göz önünde bulundurulmalıdır."

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.