Ceylanpınar'da BDP gerginliği

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde, BDP'liler tarafından Suriyeli Kürtler'e destek amacıyla ilçeye kurulan 'Nöbet çadırı', polis tarafından zırhlı araçlarla yıkıldı.
Yayınlanma tarihi: 5 Ağustos 2013 Pazartesi, 15:25

BDP ve DTK tarafından Suriyeli Kürt'lere destek amacıyla dün düzenlenmesi planlanan ve Valilik tarafından alınan yasak kararı nedeniyle gergin geçen 'Rojava ile Dayanışma Yürüyüşü' ardından, bugün ilçe merkezindeki Üç Fidan Parkı'na 'Nöbet çadırı' kuruldu. Çadırın kurulması ardından buraya gelen Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, yasak kararını hatırlatarak alanın boşaltılması ve çadırın kaldırılmasını istedi. Polislerin bu isteğine parkta bulunan; DTK Eşbaşkanı, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP milletvekilleri Nursel Aydoğan, İbrahim Binici, Hüsamettin Zenderlioğlu ve Ayla Akat olumsuz yanıt verdi. Polis, yaptığı uyarı ardından yaklaşık yarım saat parkta kurulu kalan çadırı Toplumsal Müdahale Aracı (TOMA) ile yıktı.

Milletvekillerinin tepki gösterdiği olayın ardından polis, yıkılan çadırın bulunduğu park ile ilçe merkezindeki güvenlik önlemlerini artırdı.


2 Gündür silah sesi duyulmuyor

Dünden itibaren Valiliğin yasak kararına rağmen BDP ve DTK tarafından Suriyeli Kürtler'e destek amacıyla 'Rojava'yla Dayanışma Yürüyüşü' etkinliği nedeniyle gerginliğin merkezi olan Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Rasulayn ilçesinden silah sesleri duyulmuyor.

Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn İlçesi'nde geçen 16 Temmuz'da El Nusra cephesi ile PYD güçleri arasında çatışma çıktı. Şiddetli çatışmaların ardından Rasulayn'ın kontrolü PYD'nin eline geçerken, çatışmalar devam etti. Çatışmaların devam ettiği Rasulayn'dan ateşlenen ve sınırı aşan mermi, roket ve havan topu Ceylanpınar'da 4 kişinin ölümüne yol açtı. Çok sayıda kişinin yaralandığı ve ilçedeki onlarca ev ve işyerinin hasar gördüğü çatışmalar devam ederken BDP ve DTK, Suriyeli Kürtlere destek amacıyla Ceylanpınar'da yürüyüş ve çadır kurma kararı aldı.


Valilik yasakladı

'Rojava'yla Dayanışma Yürüyüşü' adı altında yapılacak yürüyüş ve çadır kurma girişimi amacıyla düzenlenecek etkinlik, sınırdaki çatışmaların sürmesi nedeniyle yeterli güvenliğin sağlanamayacağı gerekçesiyle Şanlıurfa Valiliği tarafından yasaklandı. İlçede her türlü etkinliğin yasaklandığının bildirilmesinin ardından dün ilçeye gelmek isteyenler, Şanlıurfa ve Ceylanpınar girişinde oluşturulan uygulama noktasında durduruldu. Zaman zaman arbede ve müdahalelerin yaşandığı olayların ardından BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP milletvekilleri ve DTK eş başkanı Aysel Tuğluk, dün akşam saatlerinde Ceylanpınar'a geldi ve Suriyeli Kürtlere destek olacaklarını bildirdi.


7 polis yaralandı, 6kişi gözaltına alındı

Demirtaş'ın konuşması ardından gece yürüyüş yapmak isteyen kalabalığa polis izin vermedi. Engellenen yürüyüşe tepki göstererek güvenlik güçlerine taş atan kalabalığa, gaz bombaları ve basınçlı suyla müdahale etti. Gece geç saatlere kadar süren olaylar sırasında atılan taş ve molotofların isabet ettiği 7 polis memuru yaralanırken, gösterilere katıldığı saptanan 6 kişi ise, gözaltına alındı.


Çadır yıkıldı, önlemler artırıldı

Dünden bu yana gerginliğin hakim olduğu Ceylanpınar'da, sabah saatlerinde de Suriyeli Kürtlere destek için Üç Fidan Parkı'na kurulan çadır, BDP milletvekillerinin çabasına rağmen izinsiz olduğu gerekçesiyle zırhlı polis araçlarıyla yıkıldı. Çadırın yıkılması ardından polis, ilçe merkezinde güvenlik önlemlerini artırdı. Farklı kentlerden BDP ve DTK'nın çağrısı üzerine Suriyeli Kürtlere destek için Ceylanpınar'a gelenler olacağı bilgisi üzerine, ilçe girişinde uygulama noktaları oluşturuldu. Ceylanpınar'a ulaşan güzergah üzerinde kontrol noktaları oluşturan güvenlik güçlerinin, ilçeye gelmek isteyenlere izin vermeyeceği bildirildi.


Silah sesleri kesildi

Günlerden bu yana şiddetli çatışmaların Ceylanpınar'da tedirginlik yarattığı Suriye'nin Rasulayn İlçesi'nde ise dün sabahtan bu yana silah sesleri duyulmuyor. Son olarak cumartesi gecesi şiddetli çatışma ve patlamaların meydana geldiği Rasulayn'da dün sabah saatlerinde başlayan sessizlik halen devam ediyor. Rasulayn'da 2 günden bu yana sessizliğin hakim olmasıyla rahatlayan Ceylanpınarlılar, günlerden bu yana boşalttığı sokaklarda bayram alışverişine çıktı.


Ceylanpınar'da müdahale

Suriye'deki Kürtler'e destek vermek amacıyla BDP ve DTK öncülüğünde düzenlenen 'Rojava'yla Dayanışma Yürüyüşü' etkinliğine katılmak için Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde gelmek isteyenler için güvenlik güçleri, ilçe girişlerinde uygulama ve arama noktası oluşturdu. Zırhlı araçlarla Kepez mevkiinde oluşturulan arama noktasında güvenlik güçleri, Mardin ve ilçelerinden gelen 40 araçlık konvoyu durdurarak, geçişlerine izin vermedi. Konvoydakiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan gerginlik kısa sürede arbedeye dönüştü. Arbede sırasında güvenlik güçleri, tazyikli su ve biber gazı ile konvoydakilere müdahale etti. Müdahale sırasında konvoydaki bazı kişiler iddiaya göre, emniyete ait hafif ticari araç ile yol kenarındaki anızları yaktı. Araç ile yanan anızlar, zırhlı araçlar ve itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. 1 kişinin hafif yaralandığı müdahalesi sırasında 12 kişi gözaltına alındı.


DTK'li Tuğluk: Polis şiddeti ile karşı karşıyayız

Üç Fidanlar Parkı'nda gazetecilere açıklama yapan DTK Eş Genel Başkanı Aysel Tuğluk, şunları söyledi:

"Amacımız, savaştan mağdur olan halkımızın yanında olmaktır. Bu demokratik hakkımızı kullanmamız polis tarafından engelleniyor. Polis şiddeti ile karşı karşıyayız. Dünden beridir yaşadıklarımız polis devleti uygulamasıdır. Devlet terörüdür. Bu yaklaşım öfkeyi büyütüyor. Şu anda Ceylanpınar, devletin kuşatması ve işgali altındadır. Halk rahat bir şekilde dışarıya çıkamaz durumda. Buradaki güvenlik kuvvetlerinin nereye bağlı olduğunu anlayamıyoruz. Rojava'da insanların kafasını kesenler, çocukları katledenler Türkiye'de eğitildi, Ceylanpınar'dan gönderildi."

Polisler, Gazi Caddesi'ndeki BDP Ceylanpınar İlçe binasında zırhlı araçlarla önlemlerini sürdürüyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.