'Tabii ki parti adaylarıma destek isteyeceğim'

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, kendisinin aynı zamanda bir siyasi partinin milletvekili olduğunu ifade ederek, ''Tabii ki kendi partimin adaylarına oy ve destek isteyeceğim ve bunu da söyleyeceğim'' dedi.

25 Şubat 2009 Çarşamba, 18:45

TBMM Genel Kurulunda görüşülen, Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde konuşan Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, eleştirdiği teklifle, Hazineye ait araziler üzerindeki korumanın kaldırıldığını iddia etti. ''İnsanlar gidecek Hazine arazisine ev yapacak ve ceza da almayacak. Böyle bir şey olur mu?'' diyen Genç, ''İnsanları dürüst görev yapmaya sevk eden iki unsur vardır. Birisi Allah korkusu diğeri de kanun korkusudur. Para konusu olunca Allah korkusu pek olmuyor, kanun korkusunu da kaldırdığınız zaman, insanlar her şeyi yapabilir'' dedi.
 

'Sen ne kanundan ne Allah'atn korkuyorsun'

Genç'e yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, teklifin, turizmcilerin çok önemli bir sorununu gidereceğini söyledi. Kamer Genç'in Meclis kürsüsünde söylediği her şeyin yalan ve iftira olduğunu ifade eden Elitaş, Genç'e, ''(Hem kanundan hem de Allah'tan korkacaksın) diyorsun. Sen de ikisi de yok. Ne kanundan ne de Allah'tan korkuyorsun. Siyasi polemik yapmak sana, senin gibi insanlara haz verebilir. Ama sen önce vicdanını bir çek, kontrol et. 'Burada yaptığım konuşmalarda çok insanı üzüyorum' diye düşün. Sonra, inandığın neyse, o inancınla hesaplaş, yüzleş. Af dile, özür dile'' yanıtını verdi.
Genç'in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gezilerini eleştirmesini kabul edemeyeceğini belirten Elitaş, Gül ve Erdoğan'ın, iş adamlarıyla yurt dışına giderek, kriz döneminde ihracatı artırmaya çalıştıklarını söyledi.


'Vatandaşların tapuları alınıyordu'

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de eleştirileri yanıtlarken, Yargıtayın, ''Hazinenin mülkiyetindeki taşınmazlarla ilgili zaman aşımı süresi öngörülemez'' şeklindeki görüşü sonucunda, 20-30-50 yıl önce tapularını alan vatandaşlara karşı, zaman aşımı süresi gözetilmediği için tapu iptal davaları açıldığını söyledi. Bu vatandaşların hakkını korumak için bu teklifi getirdiklerini belirten Şahin, Antalya'nın ilçelerinde, ilgili kanunun farklı uygulandığını, düzenlemeyle, uygulamadan kaynaklanan bu sorunları gidermiş olacaklarını bildirdi. Bakan Şahin, Antalya'da yaptığı konuşma nedeniyle kendisini eleştirenlere de yanıt verdi. Kendisinin aynı zamanda bir siyasi partinin milletvekili olduğunu ifade eden Şahin, ''Siyasi partimin çalışmasına katıldığımda, vatandaşlardan partimin adayıma oy vermelerini istersem, lütfen bunu Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı görmeyin. Tabii ki kendi partimin adaylarına oy isteyeceğim, destek isteyeceğim ve bunu da söyleyeceğim'' dedi.