Yalçındağ'dan Obama'ya mektup

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Yalçındağ, ABD Başkanı Barack Obama'ya bir mektup göndererek Türkiye ile Ermenistan arasında yakınlaşmanın olduğu bir sırada Ermeni tasarısının ABD Kongresi'nden geçmesi halinde bunun bir talihsizlik olacağını bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 25 Mart 2009 Çarşamba, 07:37

TÜSİAD Başkanı Arzuhan Yalçındağ, ABD Başkanı Barack Obama'ya Ermeni tasarısı hakkında bir mektup gönderdi. Yalçındağ, 17 Mart tarihli mektubunun birer kopyasını, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Savunma Bakanı Robert Gates, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones'a da gönderdi.

Mektupta Yalçındağ, Türkiye ile Ermenistan arasında sağlanan önemli gelişmeleri görmezden gelerek böyle bir tasarı sunulmasının talihsiz olduğunu belirterek, bu meselelerin Türkiye ile Ermenistan arasında çözülmesi gerektiğine işaret etti.

ABD-Türk müttefikliğine en çok ihtiyaç duyulan dönemde, Türk-Amerikan ilişkilerinin üzerinde olumsuz etkisi olabilecek girişimlerde bulunulması yerine, ikili ilişkileri güçlendirecek çalışmaların daha yerinde olacağını belirten Yalçındağ, ''dar bir gündem yerine'', zorlu bir bölgede insanlara barış ve refah getirmeyi amaçlayan ortak çıkarlar yönünde hareket etmenin daha iyi olacağını vurguladı.

Yalçındağ mektubuna, Ermeni tezlerinin tek taraflı olduğuna dikkati çeken ve Türk yaklaşımını, bakışını ortaya koyan bir raporu da ekledi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.