Otomobil pazarında daralma devam ediyor

Türkiye otomobil pazarında yaşanan daralma Şubat ayında da devam etti. Yılın ilk ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29,1 oranında azalan Türkiye otomobil pazarı, Şubat ayında da yüzde 31,6 daraldı.
Yayınlanma tarihi: 26 Mart 2009 Perşembe, 11:23

Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) Avrupa ve Türkiye araç pazarı değerlendirmesine göre, AB pazarındaki daralmanın, ihracatın üzerindeki olumsuz etkileri devam ediyor. AB ve EFTA ülkelerinde otomobil pazarındaki daralma Şubat ayında yüzde 18.3 düzeyinde gerçekleşti.

2009 yılı Ocak ayında, geçen yılın Ocak ayına göre, yüzde 27 düzeyinde gerçekleşen otomobil pazarındaki daralma, Şubat ayında etkisini azalttığı görüldü. Ocak ayında 1.3 milyon adet olan AB ve EFTA ülkelerinde otomobil pazarı, Şubat ayında 968 bin adet oldu.


Otomobil pazarında en sert düşüş yüzde 91,2 ile İzlanda'da görüldü

Bu ayda en sert düşüş yüzde 91,2 ile İzlanda'da gerçekleşirken, İzlanda'yı yüzde 76,2 ile Letonya, yüzde 73,8 ile Litvanya, yüzde 66,5 ile Romanya, yüzde 62,9 ile İrlanda, yüzde 63,2 ile Estonya, yüzde 48,8 ile İspanya, yüzde 48,6 ile Bulgaristan, yüzde 46,4 ile Macaristan, yüzde 43,1 ile Danimarka, yüzde 40,3 ile Finladiya, yüzde 31,3 ile İsveç, yüzde 24,4 ile İtalya, yüzde 21,9 ile İngiltere ve yüzde 13,2 ile Fransa takip etti. Şubat ayında başta İtalya, Danimarka, İngiltere olmak üzere, birçok ülkede otomobil pazarındaki daralma, Ocak ayına göre azalırken, bu ayda, diğer AB ve EFTA ülkelerinde devam eden daralmaya rağmen Almanya otomobil pazarı yüzde 21,5, Polonya pazarı yüzde 7,3, Lüksemburg pazarı ise yüzde 0,3 artış gösterdi.

AB ve EFTA ülkelerindeki durumun aksine, 2009 yılı Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,1 oranında azalan Türkiye otomobil pazarı, Şubat ayında daha da daraldı. Türkiye otomobil pazarında düşüş Şubat ayında yüzde 31,6 düzeyinde gerçekleşti. Ocak ayında 13 bin adet olan pazar, Şubat ayında 14,4 bin adet oldu.

Ticari pazar yüzde 38.6 daraldı

Yılın ilk ayında geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 35,8 oranında daralan AB ve EFTA ülkeleri ticari araç pazarı, Şubat ayında yüzde 38,6 azaldı. Şubat ayında, 2008 yılı aynı ayına göre, Türkiye ticari araç pazarındaki daralma 50,6 olduğu belirlendi. Ticari araç pazarı, AB ve EFTA ülkelerinde 130 bin adede, Türkiye'de ise 8,3 bin adede geriledi. AB ve EFTA ülkelerinde ticari araç pazarında Şubat ayında, en fazla düşüş, yüzde 86,3 ile İzlanda'da gerçekleşti. İzlanda'yı, yüzde 82,7 ile İrlanda, yüzde 77,7 ile Litvanya, yüzde 73,3 Letonya, yüzde 68 ile Bulgaristan, yüzde 67,9 ile Estonya, yüzde 60,6 ile İspanya izledi.

Hafif ticari araçlar pazarı AB ve EFTA ülkelerinde Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre, hafif ticari araç pazarındaki daralma, Ocak ayına göre artarak yüzde 37,7 oldu. Şubat ayında pazarın 107 bin adet gerilediği görüldü. Avrupa'daki durumun aksine, Türkiye hafif ticari araç pazarı, Şubat ayında gerçekleşen yüzde 48,4'lik daralma ile Ocak ayındaki düşüşün biraz daha altında kaldı. Ocak ayında 6.4 bin adet olan hafif ticari araç pazarı, Şubat ayında 7.2 bin adet oldu.

Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerin otomobil pazarında artış görüldü

Şubat ayında AB ve EFTA ülkeleri ağır ticari araçlar pazarı, 2008 yılının aynı dönemine göre 41 azalırken, Türkiye ağır ticari araçlar pazarında düşüş oranı yüzde 61,6'e yükseldi. AB ve EFTA ülkelerinde ağır ticari araç satışlarında en önemli düşüş yüzde 89,9 ile Litvanya'da gerçekleşti.

Litvanya'yı, yüzde 80,0 ile İzlanda, yüzde 82,4 ile Letonya, yüzde 76,1 ile Bulgaristan izledi. Ocak ayı ile kıyaslandığında, Şubat ayı itibariyle, AB ve EFTA ülkelerinde ticari araçların aksine, otomobil pazarında daralmanın azalmaya başladığı, hatta Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerde otomobil pazarında artışların yaşandığı görüldü.


AB ülkelerinde alınan tedbirlerin olumlu etkisi hissedilmeye başladı

Birçok AB ülkesinde, 2009 yılı itibariyle uygulanmaya başlayan ve artarak devam eden otomotive yönelik önlemlerin olumlu etkilerinin, Şubat ayı itibariyle özellikle otomobil pazarında hissedilmeye başlandı. Değerlendirmede, Türkiye'de olduğu gibi, hafif ticari ve özellikle ağır ticari araç pazarındaki keskin daralmanın devam ettiği vurgulanırken, 16 Mart itibariyle, Türkiye'de uygulanmaya başlayan ve 3 ay süreyle uygulanacak olan ÖTV indiriminin, otomobil pazarını canlandırmaya başladığı, ancak ticari araçlar üzerindeki etkisinin kısıtlı olduğu kaydedildi. Değerlendirmede, "Bu tedbirlerin tüm pazarda etkili olabilmesi için, öneriler doğrultusunda doğrudan tüm tüketicilerin alım gücünü destekleyecek şekilde tedbirlerin uygulanmaya başlaması gerekiyor" denildi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.