"Ata'nın İzinde 57. Alay Yürüyüşü"

Genelkurmay Başkanlığı, ''Ata'nın İzinde 57. Alay Yürüyüşü'' etkinlikleri çerçevesinde Çanakkale'ye basın turu düzenledi.
Yayınlanma tarihi: 24 Nisan 2009 Cuma, 20:32

Çanakkale Savaşları'nı Anma ve Kara Zeferi'nin 94. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Genelkurmay Başkanlığı ile Ulusal Öğrenci Konseyi'nin işbirliğiyle düzenlenen ''Ata'nın İzinde 57. Alay Yürüyüşü'' etkinlikleri başladı. Bigalı Köyü yakınlarındaki kamp alanındaki etkinliklere, 45 üniversiteden 5 bin 500 öğrenci ve 3 harp okulundan askeri öğrenciler katılıyor. Türk Kızılayı'nın desteğiyle 500 çadır kurulan kamp alanında, 25 Nisan 1915'te 57. Alay'ın yaşadığı sıkıntıların öğrencilerin yakından anlaması için o gün 57. Alay'a verilen yemekler öğrencilere dağıtılacak. Etkinliğe ayrıca, Kırgızistan Manas Üniversitesi'nden ve Türkiye'de öğrenim gören kimi Azeri öğrenciler de katılıyor.

Etkinlikler kapsamında, akşam saatlerinde 57. Alay'ın tanıtım filmi izlendi. Boğaz Komutanlığı Bandosu'nun konserinin ardından Genelkurmay ATASE Başkanlığı Mehteran Bölüğü gösteri yaptı. Halk müziği sanatçıları Neslihan Çınar ve Esat Kabaklı'nın programlarıyla süren etkinlikte, zeybek oyunları ve halk oyunları gösterileri yapıldı. Açık havadaki etkinliğe katılan üniversite öğrencilerine battaniye dağıtıldı. Gençler, 10. Yıl Marşı ve 57. Alay Marşı'nı coşkuyla söylediler. Bandonun çaldığı diğer popüler şarkılara da eşlik eden öğrenciler zaman zaman, ''Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez'' biçiminde slogan attılar. Etkinliğe, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak ile 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gökhan Gökay da katıldı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.