Kara Harp Okulu başvuruları yarın başlıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı Kara Harp Okulu'na giriş için başvurular yarın başlıyor. Kara Harp Okuluna başvurmak isteyen adaylar, 2009 yılı ÖSS sınavına müracaat işlemlerini tamamladıktan sonra, 27 Nisan-5 Haziran 2009 tarihleri arasında, www.kho.edu.tr internet adresi üzerinden ön kayıt başvuru formunu dolduracak.
Yayınlanma tarihi: 26 Nisan 2009 Pazar, 13:19

ÖSS sınavıyla 2004 yılından buyana sadece kız öğrenci alınan Kara Harp Okuluna (KHO), geçen yıl olduğu gibi bu yıl da erkek adaylar da başvurabilecek. ÖSS sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra KHO'ya ön kayıt işlemini yapan adaylar arasından ÖSS Sayısal-2 Puan türünden Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca tespit edilecek baraj puanı aşan adaylar belirlenerek, ikinci seçim aşamalarına çağrılacak. İsim listeleri 20-26 Temmuz tarihleri arasında duyurulacak.

İkinci seçim aşaması sınavlarına davet edilen adaylara sırasıyla; 27 Temmuz- Ağustos tarihleri arasında psikolojik test, aday öğrenciyi daha iyi tanıyabilme amaçlı test tipi bir anket, ön sağlık muayenesi, fiziki kabiliyet ve yeterlilik testi ve mülakat sınavı yapılacak.
İkinci seçim aşamalarında uygulanacak sınavlar hakkında ayrıntılı bilgi ve standartlar, 2009 yılı başvuru kılavuzundan öğrenilebilecek.

Ara sınıflarda kalmadan doğrudan mezun olma şartı aranacak

Kara Harp Okulunda okumak isteyen öğrencilerin, "herhangi bir mesleğe yönelik olmayan" ve ÖSS kılavuzunda yer alan okul türlerinden, Anadolu lisesi (yabancı dille öğretim yapan resmi liseler), fen lisesi, lise(resmi ve gündüz öğretim yapan liseler), lise, özel lise (yabancı dil ağırlıklı program uygulayan liseler), özel fen lisesi, özel lise, yabancı dille öğretim yapan özel lise, lise programı, lise programı (yabancı dil ağırlıklı), Anadolu öğretmen lisesi, öğretmen lisesinden fen bilimleri alanından mezun olmaları gerekiyor.
Ayrıca adaylarda, 2007 ve 2008 yıllarının herhangi bir dönemi ile 2009 yılı Haziran ayında ara sınıflarda kalmadan doğrudan mezun olma şartı aranıyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.