Devlet Bakanı Şimşek New York'ta

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, küresel krizle ilgili olarak, ''dünyada normalleşme süreci başlayınca Türkiye ekonomisi güçlü bir şekilde bu krizden çıkacak'' iddiasında bulundu.
Yayınlanma tarihi: 28 Nisan 2009 Salı, 08:16

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Washington'daki temaslarını tamamlamasının ardından New York'a geldi. Şimşek, Türk Amerikan İş Geliştirme Konseyi (TABİD) tarafından New Jersey'de kendi onuruna düzenlenen toplantıya katılarak ''Küresel Kriz ve Türkiye'ye Etkileri'' konulu bir konuşma yaptı.

Mehmet Şimşek, konuşmasında, küresel ekonominin görece olarak normale dönmesine yönelik bazı işaretler bulunduğunu, ancak küresel mali sistemdeki sıkıntıların halen devam ettiğinin açık olduğunu söyledi. Küresel mali sistemdeki kırılganlığın devam ettiğini belirten Şimşek, bunun da küresel büyümeyi ve küresel ticareti olumsuz etkilediğine işaret etti.

Sıkıntıların giderilmesi için küresel düzeyde hareket geçilmesine gerek olduğunu belirten Şimşek, G-20 zirvesinin ve bu zirvede verilen sözlerin uygulanmasının son derece önemli olduğunu anlattı. Dünyada kredi mekanizmasının etkin bir şekilde çalışmadığını söyleyen Şimşek, bunun da Türkiye gibi yükselen marketleri etkilediğini, bu yüzden Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ya da bölgesel bankaların Türkiye gibi ülkeleri daha fazla desteklemeleri gerektiğini, çünkü Türkiye gibi ülkelerin dünyadaki son yıllarda görülen ekonomik büyümenin motoru olduklarını anlattı.

Türkiye'nin son yıllarda dünyadaki ticaretten ve ekonomiden giderek daha fazla pay aldığını anımsatan Şimşek, o yüzden Türkiye gibi ülkelerin dünyanın geri kalanında yaşananlardan etkilenmesinin de son derece doğal olduğunu dile getirdi. Şimşek, Türkiye'nin gelişen ihracatı ve ticaretiyle ilgili detaylı bilgiler verdiği konuşmasında, küresel krizin Türkiye'yi en başta ticaret açısından olumsuz yönde etkilendiğini belirterek, otomotiv sektörünün AB ülkelerindeki talebinin azalmasından son derece olumsuz etkilendiğini anlattı. Şimşek, bu yüzden Türkiye'nin ihracata dayalı sektörlerinin hem üretimde hem istihdamda büyük düşüş yaşadıklarını söyledi.

Bakan Şimşek, Türkiye'nin şu an yaşanan bu geçici dönemin etkilerinden kurtulacağını belirterek, Türkiye'nin demografik yapısının, büyük girişimci kültürünün buna müsait olduğunu belirtti.

Küresel ekonomik krizin finans, bankacılık sektöründe başladığını söyleyen Şimşek, oysa Türkiye'deki bankacılık sektörünün bugüne kadar gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere kıyasla gayet sağlam durduğunu belirtti. Şimşek, bu çerçevede küresel mali sistemin normalleşmeye başlaması durumunda Türkiye'deki bankacılık sektörünün de Türkiye'nin ekonomik iyileşmesine yardımcı olacağını anlattı.

''Türkiye büyük bir iç pazara sahip'' diyen Şimşek, Türkiye'nin AB'nin 6. büyük, dünyanın da 17. büyük ekonomisi olduğunu öne sürdü.

Obama'nın seçilmesi

Bakan Şimşek, ABD Başkanı Barack Obama'nın ilk 100 gününü ekonomi alanında ve Türkiye ile ilişkiler bağlamında değerlendirmesini isteyen Amerikalı dinleyicinin sorusu üzerine ise sadece ABD'nin değil tüm dünyanın ABD'de başkan olarak Obama'nın seçilmesinden dolayı şanslı olduğunu ve Obama'nın Türkiye ziyaretinde de ülkede son derece olumlu bir izlenim bıraktığını söyledi.

Dünyanın 1929'daki Büyük Bunalımın ardından ilk kez böylesine ağır bir mali ve ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu ifade eden Şimşek, Obama'nın ABD'nin başında olmasının önemli olduğunu belirtti.

Obama'nın özellikle Türkiye'de mecliste yaptığı konuşmanın son derece anlamlı ve önemli olduğunu belirten Şimşek, iki ülke arasındaki ilişkilerin özellikle siyasi ve askeri alanda son derece güçlü olduğunu, ekonomi ve iş anlamında da ikili ilişkilerin daha fazla gelişmesinde TABİD gibi ''köprü'' kuruluşlarının son derece önemli olduğunu belirtti.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.