NATO toplantısı başladı

NATO Konseyi'nin, Kafkaslardaki son gelişmeleri değerlendirmek ve Rusya'ya karşı tavır belirlemek için öngörülen olağanüstü ve gayrı resmi toplantısı başladı. ABD'nin talebi üzerine, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer başkanlığında yapılan Konsey'de Türkiye'yi Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan temsil ediyor.

19 Ağustos 2008 Salı, 09:08

Kafkaslardaki son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplanan NATO Konseyinde, İttifak üyesi 26 ülkenin bakanlarının Gürcistan'a destek, Rusya'ya uyarı mesajları vermeleri öngörülüyor.

Rusya'nın NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Dimitriy Ragozin, Konseyden önce yaptığı açıklamada, NATO müttefiklerinin Kafkaslardaki krize "Dengesiz" bir yaklaşım sergilememeleri çağrısında bulundu.

Ragozin, İttifak'tan çıkacak mesajları çok iyi analiz edeceklerini, bunların gerçeklerden uzak görülmesi halinde NATO ile işbirliğinin "Kalitesinin korunamayacağını" söyledi.

Geçen hafta NATO-Rusya Konseyi'nin olağanüstü toplanması için çağrıda bulunan ancak talebi geri çevrilen Rogozin, artık bu istekte olmadıklarını belirterek, ABD'yi eleştirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, NATO'nun Gürcistan ve Ukrayna'yı bünyesine alma iradesini teyit etmesi, böylece Rusya'ya sataşkanlık ve maceranın maliyetinin ne olacağının gösterilmesi gerektiğini söyledi.

NATO Konseyi toplantısı bugün son bulacak.