BM iklim konferansı Gana'da başladı

Küresel ısınmayla mücadele konusunda yeni bir anlaşma sağlanması için çalışmaların yapılacağı BM iklim konferansı, Afrika ülkesi Gana'da başladı. Küresel ısınmaya yol açan sera etkisi yaratan gazların atmosfere salımıyla ilgili düzenlemeyi içeren anlaşma üzerinde çalışmaların yapılacağı, bir hafta sürecek konferansa 150'den fazla ülkeden yaklaşık 1600 delege ve çevre uzmanı katılıyor.

21 Ağustos 2008 Perşembe, 14:49

Gana Devlet Başkanı John Kufuor ile BM'nin iklim konusundaki yetkilisi Yvo de Boer, yaptıkları konuşmalarda, Afrika'nın şimdiden iklim değişikliğinin yarattığı şiddetli kuraklık ve sellere maruz kaldığını belirttiler. BM yetkilisi De Boer, delegelere karbon gazı salımıyla ilgili düzenlemeyi öngören anlaşmanın taslağının tamamlanması için bir yıldan az süreleri olduğunu söyledi. Nobel ödüllü Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinin geçen yılki bir raporunda, küresel sıcaklık ortalamasının kontrolsüz şekilde yükselmesi durumunda bu durumdan en fazla etkilenecek olan kıtalardan birinin, 2020'ye kadar yaklaşık 250 milyon kişinin su sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağı Afrika olacağı öngörülmüştü.

İklim değişikliğiyle ilgili varılması hedeflenen yeni anlaşmanın, 1997'de sağlanan Kyoto Protokolü'nün yerine geçmesi planlanıyor