Domuz gribi ABD'de yayılıyor

ABD'de H1N1 virüsünden bir kişinin daha yaşamını yitirmesiyle, ülkede bu virüsün neden olduğu hastalıktan ölenlerin sayısı 12'ye yükseldi. Illionis eyaleti sağlık yetkilileri, Chicago bölgesinde bir kişinin domuz gribinden öldüğünü bildirdi.

26 Mayıs 2009 Salı, 06:06

ABD Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü Merkezi'nin verilerine göre, ülkede çoğunluğu durumu ağır olmayan 6700'ü aşkın H1N1 virüs vakası bulunuyor.

Bu arada, Kanada'da domuz gribi rahatsızlığı bulunan bir kişinin daha hayatını kaybettiği, böylece H1N1 virüsü tespit edildikten sonra ölenlerin sayısının 2'ye çıktığı bildirildi.

Sağlık yetkilileri, Toronto'da domuz gribi rahatsızlığı olan 44 yaşındaki bir kişinin önceki gün öldüğünü kaydetti.

Hastanın hayatını kaybetmesinde H1N1 virüsünün etkisinin henüz tam olarak tespit edilmediği ve incelemenin sürdüğü belirtildi. Domuz gribi hastalığı tespit edilen 39 yaşındaki bir kadın da geçen ay ölmüştü.

Kanada'da 850'yi aşkın domuz gribi vakası olduğu biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün bugün açıkladığı verilere göre, yarısından fazlası ABD'de olmak üzere dünya çapında 12.500'den fazla domuz gribi vakası bulunuyor. Hastalığın ilk kez nisan ayında tespit edildiği yer olan Meksika'da H1N1 virüsünden ölenlerin sayısı 80'i buldu.

 

İngiltere'de 47 yeni vaka

İngiltere'de, 47 yeni domuz gribi vakası tespit edildi. İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yeni vakaların çoğuna Birmingham'daki bir okulda rastlandığını, ülke genelindeki vaka sayısının bugünkülerle birlikte 184'e çıktığını söyledi. En çok domuz gribi virüsüne rastlanan Avrupa ülkesi konumundaki İngiltere'de, onlarca şüpheli vakanın halen araştırıldığı belirtiliyor. İngiltere'yi 133 vakayla İspanya izliyor.

 

Çin'de 24 Amerikalı turist karantinaya alındı

Çin'in güneybatısındaki Guicou eyaletinde A tipi H1N1 gribine yakalanmış bir hastayla temas ettikleri gerekçesiyle 24 Amerikalı turistin karantinaya alındığı bildirildi.

Şinhua haber ajansının yerel yetkililerden alınan bilgiye dayanarak verdiği haberde, dün karantinaya alınan turistlerin Hong Kong'da tespit edilen bir hastayla San Francisco'dan aynı uçakla geldiği belirtildi.

Bir otelde tıbbi gözetim altınan alınan turistlerin, testlerinin negatif çıkması durumunda 29 Mayısta bırakılmaları bekleniyor.

Bu arada Çin'de kesinleşen H1N1 vakası sayısı 12'ye çıktı. Ülkenin orta kesimindeki Hunan eyaletinde tespit edilen 19 yaşındaki son hastanın, ABD'de eğitim gördüğü ve geçen hafta New York'tan geldiği açıklandı.
 

Vaka sayısı 13 bine yaklaştı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribine neden olan H1N1 virüsüne yakalananların sayısının 13 bine yaklaştığını açıkladı. DSÖ'den yapılan açıklamada, 46 ülkede hastalığa yakalananların sayısının 12 bin 954'e çıktığı, hastalıktan bir kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölü sayısının da 92'ye yükseldiği belirtildi.

Açıklamada, domuz gribi vakalarının hemen hemen yarısının ABD'de görüldüğü kaydedilirken, Porto Riko ve Çek Cumhuriyeti'nin de dün ilk domuz gribi vakalarının görüldüğü son ülkeler olduğu hatırlatıldı.
 

Avustralya

Avustralya'nın Sydney kentinde limana yanaşan bir seyahat gemisindeki 4 kişide domuz gribi tespit edilmesinden sonra, gemideki yaklaşık iki bin yolcuya kendilerini bir hafta evlerinde ya da otelde karantinada tutmaları tavsiye edildi.

Yetkililerin açıklamalarına göre, Avustralya'da 9 gün süren Büyük Mercan Resifi gezisinden sonra karaya çıkan yolcularda grip belirtileri olup olmadığı ya da olanlarla temasları bulunup bulunmadığı araştırıldı. Yapılan ilk tetkikler sonucu, üç yolcu ile mürettebattan bir kişide domuz gribine yol açan H1N1 virüsü tespit edildi.

Sağlık Bakanı Nicola Roxon, sağlık görevlilerinin gemide hasta bulunduğundan haberi olmayan yolcularla temasa geçerek 7 gün boyunca evden çıkmamaları tavsiyesinde bulunduğunu bildirdi.

Bu arada, Avustralya gemisinin aynı mürettebatının bir bölümüyle Büyük Set Resifi'ne dün yeniden seyahate çıktığını belirten yetkililer, mürettebatın tedbir olarak Tamiflu ilacı kullandığını söyledi.

Avustralya'da iki hafta içinde 44 domuz gribi vakası tespit edildi.