Yaz yaklaşıyor, estetiğe talep artıyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüsamettin Top, yaz mevsimi yaklaştıkça diyet gibi, estetik ameliyatlara talebin de arttığını belirtti.

26 Mayıs 2009 Salı, 08:11

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüsamettin Top, yaptığı açıklamada, kış mevsiminin kasvetli havasını üzerinden atan insanların, bahar aylarının da verdiği canlılıkla, kendilerine çeki düzen verme eğilimi başladığını söyledi.

Çoğu insanın bahar aylarından itibaren kış mevsiminin psikolojisinden kurtulup ''yaza hazırlanma'' hissiyle çeşitli diyetler ve beğenmedikleri bölgeler için estetik planları yaptıklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Top, şunları kaydetti:
''Kışın o kasvetli ve soğuk havasının yerini güneşin, çiçek kokularının ve kuş seslerinin aldığı aylarda, doğadaki estetik bir anlamda insana kendine çeki düzen vermesi gerektiğini söyler. Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla kadın ve erkeklerde estetik ameliyatlara talebin artmasının nedeni doğanın bahar aylarında kendini yaza hazırladığı gibi insanlarında kendini yaza hazırlama isteğindendir.''

Yaşamın insan vücudunu zamanla yıprattığını ve bu yıpranmaların erken müdahalelerle giderilebileceğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Top, şöyle devam etti:
''Hayat yürünmesi gereken uzun bir yoldur, yürümekle aşınan ayakkabımız gibi hayat bizi de yorar, yıpratır. Estetik cerrahi ameliyatları olmak, saklanması gereken müdahaleler değil hayatımızın bir parçasıdır. Estetik cerrahide çözümü olmayan problem yoktur. Düzeltilmesi gereken her şey düzeltilebilir. Ne kadar bize erken başvurursanız o kadar mutlu ve kendinizle barışık uzun yıllar geçirirsiniz.''

Yrd. Doç. Dr. Top, yaz aylarına hazırlıkta en çok burun estetiği, meme büyütme, meme küçültme ve dikleştirme, karın germe, liposuction (vakumla yağ alma), yağ enjeksiyonu, göz çevresi estetiği, kaş kaldırma, yüz germe, botoks ve dolgu yaptırıldığını kaydetti.