Onlara rakip çıktı

Bilim adamları, kargaların şempanzeler gibi hedeflerine ulaşmak için alet kullanabildiğini ve hatta bu aletleri yoktan yaratabildiğini ortaya koydu.

26 Mayıs 2009 Salı, 11:44

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, Cambridge Üniversitesi'nden Chris Bird ve Londra Üniversitesi'nden meslektaşları, araştırmalarında 5 yaşındaki Cook, Connely, Fry ve Monroe adlı 4 kargayla çalıştı. Yapılan bir dizi deneyde bu kuşlar, taş atmak suretiyle bir düzlemi yıkmayı ve altındaki solucana ulaşmayı hızlı bir şekilde öğrendi. Kargalar bu deneyde, eğitim görmeden doğru boyuttaki ve ağırlıktaki taşı seçme kabiliyetine sahip olduğunu da gösterdi.

Araştırmacılar çalışmalarında, bu kuşların yoktan var etme kabiliyetlerine örnek olarak da, bir tüpün dibindeki solucana ulaşabilmek için bir tel parçasını gagalarıyla büküp kanca şekline sokabildiğini gösterdi. 3 karga ilk denemede kancayı yaparken, Monroe dördüncü denemesinde başarılı olabildi.

Kargalar, daha karmaşık bir deneyde de solucana ulaşmak için iki aşamadan geçmeyi başardı. Kargalar, ilk aşamada bir düzlemi devirmek için doğru boyuttaki taşı seçebildi ve ikinci aşamada solucanı elde edebilmek için ikinci bir taş kullanabildi.

Chris Bird bu kuşların, bu kabiliyetlerini esaret altında kullandığına dikkat çekerek, bu akıllı hayvanların doğal hayatta besin sıkıntısı çekmediği için alet kullanmaya ihtiyaç duymadığını belirtti. Bird, esaret altındaki kargaların bu becerilerinin içgüdüsel olarak ortaya çıktığını söyledi.

Uzmanlar, kargaların alet kullanma kabiliyetlerinin, fiziksel zekaya bağlı olabileceğine inanıyor. Bu yolla şempanzelere rakip çıkan kargaların, "duygusal zekaya" sahip olup olmadığı henüz bilinmiyor.