BM'den Kuzey Kore açıklaması

BM'nin nükleer denemelerde bulunan Kuzey Kore ile ilgili alacağı yeni kararın bazı yaptırımlar uygulanmasını da içerdiği bildirildi.

27 Mayıs 2009 Çarşamba, 13:23

BM Güvenlik Konseyi'nin bu ay dönem başkanı olan Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan adı açıklanmayan bir yetkili, resmi haber ajansı İtar-Tass'a yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore ile ilgili karar yaptırımları içeriyor. Bu konudaki yoğun çalışmalar Güvenlik Konseyi'nde devam ediyor" dedi.

Rusya'nın Kore Yarımadasındaki gelişmelerden endişe duyduğunu ifade eden Rus diplomat, "Durum gergin ve kaygı verici. Biz Kuzey Kore'nin çok tehlikeli bir oyun oynadığına inanıyoruz. Sıcak bir çatışmaya dönüşebilecek sinir savaşıyla karşı karşıyayız. Sağduyulu olmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Rusya Güvenlik Servisinden adı açıklanmayan bir yetkili de Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin ardından Rusya'nın, askeri boyutu da bulunan önleyici tedbirler aldığını söyledi.

Yetkili, askerlerin sevkıyatını içermeyen önlemlerin Kore Yarımadasında nükleer bir savaş çıkması halinde atılması gereken adımlardan oluştuğunu kaydetti.