İş yerinde sıcak hava önlemleri

VKV Amerikan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Yardımcı, çalışanların aşırı sıcak havalarda rahat çalışabilmeleri için bazı önlemler alınması gerektiğini bildirdi. Buna göre, "Çalışma ortamı klimatize edilmeli. Çalışma kıyafetleri rahat, ince ve ısı tutmayan nitelikte olmalı. Dış ortamlarda ve ağır işlerde çalışan personelin daha serin saatlerde çalışması sağlanmalı."

22 Ağustos 2008 Cuma, 14:51

VKV Amerikan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Yardımcı, yaptığı yazılı açıklamada, alışılagelen değerlerin üzerindeki sıcaklıkların yarattığı en ciddi tablonun sıcaklık ve güneş çarpması olduğunu belirterek, bu tabloda kişinin vücut ısısının 41 derecenin üzerine çıktığını kaydetti.

Güneş ışınlarına direkt maruz kalınması, kaybedilen sıvının yerine konulmaması, bulunulan ortamın aşırı sıcak ve hava akımsız olması, kalın ve sentetik kıyafetler gibi nedenlerin sıcak çarpmasına yol açtığını anlatan Yardımcı, sıcak çarpmasında tüm vücut sistemlerinin olumsuz etkilendiğini vurguladı.

Sıcak çarpmasında erken dönemde yoğun terleme, halsizlik, ağız kuruluğu ve susama, kas krampları, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, soğuk ve terli bir cilt ile beraber idrar koyulaşması olacağını belirten Yardımcı, şöyle devam etti: ''Daha ileri aşamalarda ateş, anormal davranışlar, bilinç bulanması, kuru-sıcak ve kırmızı cilt, hızlı ve yüzeysel solunum ve en sonunda bilincin tamamen kaybı gelişir. Sıcak çarpmasında erken önlem alınmazsa yüzde 80'lere kadar varan ölüm olayları görülebilir. Böyle bir durum saptandığında ilk yapılacak iş hastanın serin bir yere alınarak ambulans çağrılmasıdır. Bulantı ve kusması olmayan hafif sıcak çarpmalarında su verilebilir. Fakat bulantı ve kusması olan, bilinci yerinde olmayanlara kesinlikle ağızdan herhangi bir şey verilmemelidir. Hastanın vücuduna soğuk su serperek, ıslak havlu veya örtüler konularak vücut ısısı düşürülebilir. Ateş düşürücüler, tuz tabletleri, alkollü ve kafeinli içecekler kesinlikle verilmemeli, hastanın vücudu alkol gibi maddelerle ovulmamalıdır.''

İşverene uyarılar

Sıcak havalarda iş hayatında isteksizlik, çabuk yorulma, sinirlilik hali, dikkatin çabuk dağılması, hata sıklığının artması gibi olumsuzluklar görülebildiğini belirten Yardımcı, yöneticilerin aşırı sıcak dönemlerde alabilecekleri önlemleri şöyle sıraladı:

''-Çalışma ortamı klimatize edilmeli ve klimatize olmayan bölgelerde hava akımı sağlanmalıdır. Çalışılan bölgeye direkt güneş ışınlarının gelmesi engellenmelidir.
-Çalışma kıyafetleri rahat ince ve ısı tutmayan nitelikte olmalı, sentetik kıyafetler giyilmemelidir.
-Günlük sıvı tüketimi artırılmalı, kişiler susama hissi olmadan su içmeye teşvik edilmelidir.
-Yaşlı çalışanlar ve hamileler izlenmeli ve gerekirse çalışma tempoları düşürülmelidir.
-Hipertansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı, tiroid bezinin fazla çalışması gibi metabolik hastalığı olanlar, astımlılar ve diğer kronik hastaların tedavileri gözden geçirilmeli ve doktorlarıyla bağlantı kurmaları, kullandıkları ilaçları gözden geçirmeleri istenmelidir.
-Yemek verilen iş yerlerinde hafif, sindirimi kolay, mevsime uygun menüler hazırlanmalıdır.
-Ulaşım hizmeti veren iş yerleri klimalı araçlar kullanmalı ve ulaşım saatlerini trafik yoğunluğuna göre ayarlamalıdır.
-Dış ortamlarda çalışan personelin daha serin saatlerde çalışması sağlanmalı, ağır işler mümkün olduğunca daha az sıcak günlere kaydırılmalıdır.''