Akçakoca'da Lenin büstü

Turizmciler, yıllar önce Karadeniz'in hırçın dalgalarıyla Düzce'nin Akçakoca kıyılarına vuran, Rusya'da Ekim Devrimi'nin lideri Vladimir İlyiç Lenin'in ağaç oyma büstünü bir yere yerleştirip, bölgeye turlar başlatmayı istiyor.

29 Mayıs 2009 Cuma, 10:14

Akçakoca Kaymakamı Savaş Tuncer, Lenin'in ağaç oyma heykelinin yıllardır belediye deposunda bulunduğunu söyledi.

Akçakoca Belediyesi ile işbirliği halinde heykeli ilçenin uygun bir yerine koymayı planladıklarını belirten Tuncer, böylece Lenin'in Rusya'dan sonra heykelinin olduğu ender yerlerden birinin Akçakoca olacağını kaydetti.

Tuncer, Lenin büstünün ilçenin turizmde başlattığı atılımda adını duyurmasında olumlu katkı sağlayabileceğini ifade etti.

Akçakoca Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Göral ise kıyıya vurduktan sonra yıllardır belediye deposunda saklanan büst ile ilgili olarak, ''Lenin büstü ilk kez eski Dışişleri Bakanı, Düzce Milletvekili Yaşar Yakış'ın konuyu sorması ile gündeme geldi. Görevi devir aldıktan sonra sayın Kaymakam da bunu sordu. Biz de araştırınca Lenin'in ağaçtan oyma bir büstünün belediyemiz deposunda olduğunu öğrendik. Lenin'in siyasi görüşleri bizi ilgilendirmez. Ancak tarihi bir kişilik olduğu tartışılmaz. Büstü ne yapacağımızı araştırıyoruz. Büstün uygun bir yere dikilmesinin, Akçakoca'da başlatacağımız turizm atağı için iyi bir tanıtım vesilesi olacağına inanıyoruz'' dedi.

Öte yandan, TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, büstün yerleştirilmesiyle ilçeye yönelik ''Lenin turları'' başlayabileceğine inandığını söyledi.